Obyvatele Vysočiny o adventu pobaví čerti, mikulášský vlak i živý betlém

  14:33aktualizováno  14:33
Vůně medoviny, vánoční výzdoba ulic, koledy i všudypřítomný shon. Tak vypadá adventní čas v českých městech. První ze čtyř adventních svící se rozzáří již tuto neděli. MF DNES vybrala ty nejzajímavější adventní akce na Vysočině.

Čtyři desítky krampusů se 8. prosince předvedou v jihlavském amfiteátru na Heulose. | foto: Marek Podhora, MAFRA

Mezi prvními bude mít rozsvícený vánoční strom už v pátek Telč, kde program spojí i s mikulášskou nadílkou. V Jihlavě, Třebíči, Pelhřimově i Havlíčkově Brodě se stromy rozsvítí v neděli v podvečer. V krajském městě se lidé mohou od sedmnácti hodin navíc těšit na koncert Ewy Farne. K vidění budou i andělé v nadživotní velikosti.

V Třebíči na náměstí spojí sváteční čas s odhalením betlému Jiřího Šmída. Lidé uvidí i novou výzdobu.

„Dočkalo se jí Havlíčkovo nábřeží, kde je třicet nových světelných ozdob. Nově osvětlené budou i stromy na přestupním terminálu vlakového nádraží,“ přiblížila mluvčí třebíčské radnice Irini Martakidisová.

1Mikulášský vlak v Jemnici

Výletní vlak tažený lokomotivou vyrobenou v roce 1976 bude jezdit na trase Jemnice - Moravské Budějovice. V sobotu 1. prosince přesně ve 14 hodin vyjede v rámci speciální mikulášské jízdy do Třebelovic. Tam na děti a jejich doprovod bude čekat Mikuláš, čert a anděl. Pro děti i dospělé bude na nádražích připraveno občerstvení a drobné dárky.

Všechny děti do patnácti let budou mít jízdné zdarma. Pro dospělé je obousměrné jízdné 100 korun. Plánovaný návrat je v 16 hodin.

2Cvičené kozy a staročeský advent v Pacově

Ulička za kostelem svatého Archanděla Michaela v Pacově se 8. prosince od 13 do 18 hodin změní ve středověké tržiště s ukázkami řemesel. Pro děti budou připraveny pohádky v podání kejklíře Hrocha. Také si budou moci tvořit různé výrobky v řemeslných stáncích.

Pestrý program bude přichystán i pro ostatní návštěvníky, kteří mohou zavítat do kostela na koncerty, například Strážišťanu nebo vokálního uskupení Two Voices. Příchozí uvidí šermířská vystoupení. Budou mít příležitost si zajít na charitní dobročinný bazar.

Pořadatelé pro ně také připraví ohňovou show či vystoupení cvičených koz, a to ve vzdělávacím programu od čtrnácti hodin. „Poté si děti budou moci zvířata pohladit, nakrmit nebo vzít na procházku,“ avizují pořadatelé.

3Krampusové v Jihlavě

Průvod rakouských čertů, takzvaný Krampuslauf, má v alpských zemích tradici již asi 500 let. V Česku jsou tyto démonické a hrůzu nahánějící postavy v maskách oblíbené až v posledních letech.

Čtyři desítky těchto čertů se 8. prosince předvedou v Jihlavě. Program v amfiteátru na Heulose odstartuje v 17.30. Bude to půlhodinová ohňová a světelná show. Po ní následuje průchod těchto postav v maskách.

„Pokud to čas a čerti dovolí, po průvodu bude možnost focení,“ slibují pořadatelé. Rodinné vstupné na akci je 599 korun.

4Vánoce na zámku Jaroměřice

Mimořádný program v adventní době pořádá ve dnech 8. a 9. prosince též státní zámek v Jaroměřicích nad Rokytnou. Po oba dva dny tam bude možné navštívit adventní jarmark a tematickou výstavu nazvanou Vánoce na zámku aneb Jak se dříve slavilo.

Připraven je jako v minulých letech tradičně i kulturní program. Kupříkladu soubor Komedianti na káře předvede divákům žonglérské představení, pak také pohádku Princ Nebojsa, ale i speciální představení ke stému výročí vzniku Československa.

5Vánoční trhy na žďárském zámku

Největším lákadlem v posledních letech jsou na Žďársku vánoční trhy konané na zámku. Letos kvůli velkému zájmu lidí pořadatelé trhy o jeden den prodloužili.

„Vzhledem k rostoucímu zájmu návštěvníků se letos budou konat po celý víkend, a to v termínu 8. a 9. prosince. Loni přišlo na trh během soboty přes tři tisíce lidí,“ informuje Lucie Herberová ze zámku Žďár.

„Návštěvníci se mohou těšit na prodejce s lidovými, regionálními a ručně vyráběnými dárky, vystavovat opět budou v běžně nepřístupných prostorách zámku,“ dodává. Pestrý program se tentokrát ponese v mezinárodním duchu. Podrobnosti jsou na webu na zamekzdar.cz.

6Sochy z ledu na jihlavském náměstí

Vánoční jarmark na jihlavském Masarykově náměstí letos začne 14. prosince. Kromě dvaceti stánků bude v den zahájení připraven i speciální program. Součástí bude kolotoč, pohádky. Návštěvníci si budou moci pohladit živá zvířata nebo se od 16 hodin podívají, jak vznikají umělecká díla z ledu.

„Jakub Vlček přiveze tři ledové bloky, ze kterých podle počasí vytvoří buď jednoho velkého anděla, nebo postavy Svaté rodiny,“ řekla Michaela Marešová z odboru kultury jihlavské radnice s tím, že ledové sochy by měly být na náměstí k vidění i po skončení akce, dokud se nerozpustí.

7Živý betlém v Telči

Jeden z nejpůsobivějších živých betlémů pořádají pravidelně každým rokem členové folklorních souborů Podjavořičan, Kvíteček a Kvítek. V komponovaném pořadu sestaveném ze staročeských lidových koled, říkadel a tanců se představí šest desítek účinkujících v kostýmech za doprovodu živé hudby.

Letos je možné tento program zhlédnout na nádvoří telčského zámku v sobotu 15. prosince od 17 a 18.15 hodin a o den později ve 14 a v 15 hodin.

Nejčtenější

V Jihlavě zemřel muž, který žil nejdéle s transplantovaným srdcem

Rudolf Sekava podstoupil transplantaci srdce na podzim 1984 a byl nejdéle...

Ve věku nedožitých 83 let zemřel v jihlavské nemocnici nejdéle žijící muž s transplantovaným srdcem. Rudolf Sekava v tu...

Sucho mění zvyklosti, města nechávají trávu růst a pěstují luční kvítí

Tak jako vykvetlá tráva na Dolním hřbitově ve Žďáře nad Sázavou, mohou postupně...

Ve městech na Vysočině se začíná čím dál častěji prosazovat nový trend v údržbě zeleně. Radnice reagují na klimatické...

Druhá liga: baráž o postup si zahrají Jihlava a Brno, o sestupu jasno není

Brněnští fotbalisté se radují z výhry nad Třincem a postupu do baráže o první...

Ve druhé fotbalové lize je kolo před koncem jasno o účastnících baráže. O postup mezi elitu budou hrát Jihlava a Brno....

Neústupný farmář soud prohrál, obchvat Havlíčkova Brodu se může stavět

Ilustrační snímek

Zahájení stavby jihovýchodního obchvatu Havlíčkova Brodu už po administrativní stránce nic nebrání. Krajský soud v...

Jedna z největších poutí v Česku začíná, do Žďáru láká obří ruské kolo

„Vždycky se snažíme přivézt něco nového,“ říká majitelka 35 metrů vysokého...

Čtyři stupně, studený vítr, déšť. I přes takové psí počasí světští finišují s přípravou svých atrakcí. Půlka května...

Další z rubriky

Kdo si napouští bazén, ať za vodu několikanásobně připlatí, navrhl radní

Bazén, ilustrace

Kdo si napouští doma bazén, zavlažuje trávník nebo provozuje v Humpolci nelegální ubytovnu, měl by platit za vodu...

Neústupný farmář soud prohrál, obchvat Havlíčkova Brodu se může stavět

Ilustrační snímek

Zahájení stavby jihovýchodního obchvatu Havlíčkova Brodu už po administrativní stránce nic nebrání. Krajský soud v...

Nemocnice čekají na informační systém, výběr dodavatele trvá tři roky

V Kardiocentru Vysočina sídlícím v jihlavské nemocnici umí upravit srdeční...

Na hejtmanství na Vysočině se dlouhodobě zaseklo důležité výběrové řízení, jehož výsledky by výrazně usnadnily práci...

Najdete na iDNES.cz