V první části výstavy se zájemci podívají na nejstarší stolní hry a stavebnice ze zámků v Telči, Lysicích, Vizovicích a Hrádku u Nechanic.
„Kutilové naopak ocení konstruktivní stavebnice, jakými byl dřevěný Archimedes, kovový Merkur či Edison, anebo Mecano,“ vyjmenovala mluvčí Národního památkového ústavu pro Vysočinu Jitka Skořepová.
Fotogalerie |
Mezi vystavenými exponáty nechybí ani puzzle, jehož historie sahá až do roku 1760. Nebo známá Rubikova kostka.
„V první polovině 20. století byla hitem stavebnice Richterovy kamenné kostky. Z nich se sestavovaly historické budovy osázené vystřihanými papírovými stromy, keři a postavami poutníků,“ doplnila Skořepová.
Nepřehlédnutelná je také hra Obrana vlasti z doby druhé světové války, na jejímž rozlehlém hracím plánu se odehrála bitva dřevěné vojenské techniky - lodí, tanků a letadel.
Zajímavé je, že na grafické stránce herních plánů se často podíleli významní výtvarníci své doby. Stejně tak se ve stolních hrách promítaly významné vynálezy jako vzducholodi nebo automobily.
Výstava v Telči potrvá až do 3. ledna. O otvírací době i cenách vstupného získáte podrobné informace na webu www.zamek-telc.eu.