V třešťském Schumpeterově domě je k vidění i velkolepý betlém, který se každým...

V třešťském Schumpeterově domě je k vidění i velkolepý betlém, který se každým rokem rozrůstá o nové vyřezávané figurky. Nyní jich je 1 210. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Na zámku v Třebíči jsou k vidění betlémy z Filipín, Číny, Izraele i Peru

  • 0
Na Vysočině jsou dvě města proslulá historií výroby tradičních lidových betlémů. Jedná se o Třebíč a Třešť. V každém z nich najdete již nyní výstavy, které mapují tuto tradici. Například v konírně třebíčského zámku je až do 6. ledna k vidění na sto dvacet betlémů.

„Pro Třebíč jsou typické betlémy s figurkami malovanými na kartonu. Ale tentokrát jsme se rozhodli jít jinou cestou a ukázat betlémy vytvořené z jiných, i netradičních materiálů, na které si člověk vzpomene,“ vysvětluje kurátor výstavy Tomáš Hartman.

„K vidění jsou betlémy ze dřeva, slámy, cínu, skla, pálené hlíny, krajky, vosku, textilu, moduritu, kamene nebo kukuřičného šustí, ale i z novodobých materiálů, jako je plast,“ vypočítává kurátor.

Ze Španělska pochází miniaturní betlémy instalované v lastuře, perleťové jsou z Filipín, porcelánové z Číny, dále z Itálie, Izraele nebo jihoamerického Peru.

Betlémy zapůjčila do výstavy nejen muzea, ale i soukromí sběratelé. Více než 80 ze 120 betlémů, které jsou k vidění v konírně třebíčského zámku, pochází ze sbírky Jarmily Svobodové ze Sivic u Brna.

Část exponátů má však původ přímo na Vysočině.

„Třebíč reprezentuje velký, čtyři metry dlouhý stavěcí betlém. Figurky malované na papírovém kartonu jsou od dvaceti autorů a je jich přes šest set,“ připomíná kurátor. Betlémářskou tradici nedaleké Třeště na Jihlavsku reprezentuje například ze dřeva vyřezávaný betlém Evžena Hamtáka.

Své dva betlémy zapůjčil také Pavel Štrobl z Jemnice na Třebíčsku. „Nechává se inspirovat severem Itálie, takže na nás působí exoticky,“ poznamenal Hartman.

Třebíčské muzeum se podílí i na dalších výstavách betlémů v kraji, například na té v Městském muzeu ve Velké Bíteši či na Krajském úřadu Kraje Vysočina.

Třebíčský betlém z 2. poloviny 19. století se už tradičně prezentuje také na mezinárodní výstavě betlémů ve Vatikánu.

Bytové betlémy stále lákají

Dalším tradičním centrem lidového betlémářství je Třešť. Výrobě betlémů se zde věnují již od 19. století. „Nejprve to byly betlémy papírové, později převážily ty vyřezávané ze dřeva,“ říká Milina Matulová, vedoucí třešťské pobočky Muzea Vysočiny.

A tradice přetrvává stále. O tom, že jste v Třešti – městě betlémů, vás již při příjezdu může utvrdit Svatá rodina v nadživotní velikosti, která je celoročně umístěna u Třešťského potoka v ulici Na Hrázi.

Ježíšek, Marie, Josef i andělé

Symbolem Vánoc, které by měly být především oslavou narození Krista, je také betlém. Jeho součástí by měla být především svatá rodina – tedy Marie, Josef a malý Ježíšek v jesličkách. K tomu se podle zvyku přidávají andělé, pastýři, zvířata, řemeslníci i tři králové, kteří se jdou Ježíškovi poklonit.

Každý rok zvou také betlémáři veřejnost do svých domácností, kde si mohou prohlédnout historické betlémy, které se dědí z generace na generaci a stejně tak dlouho se staví. Každý betlém je jedinečný. Některé mají až 500 figurek, jiné jsou až sedm metrů dlouhé.

Letos se takzvané betlémské cesty zúčastní patnáct rodin.

„Mapku s přesnou adresou všech betlémářů, kteří zvou k prohlídce svých betlémů, si mohou lidé vyzvednout v turistickém informačním centru nebo stáhnout z našich webových stránek,“ poznamenala pracovnice třešťského turistického centra s tím, že na start betlémské cesty se mohou zájemci vydat 26. prosince. Akce potrvá do 2. února a těší se velké oblibě. Tradičně do Třeště přijíždějí i celé autobusy turistů.

Kromě toho mohou návštěvníci Třeště zavítat do Schumpeterova domu na náměstí, kde mohou navštívit dvě expozice věnované betlémářství. Tu první najdou v patře budovy a je dílem Muzea Vysočiny. „Nabízí průřez historií betlémářství v Třešti. K vidění jsou betlémy papírové, vyřezávané i práce současných betlémářů,“ uvedla Milina Matulová.

Každým rokem je větší a větší

V přízemí je pak výstava, kterou připravuje místní Spolek přátel betlémů Třešť. Kromě pěti betlémů je zde k vidění také velkolepý a rozměrný betlém, který se každým rokem rozrůstá o nové vyřezávané figurky a doplňky. Nyní jich čítá na 1 210 kusů.

Od roku 2002 se v Třešti na začátku července pravidelně koná řezbářské sympozium, na kterém řezbáři z Česka i ze zahraničí společně tvoří. Každoročně tak přibývá do společného betlému více než dvacet postaviček ve velikosti deset až čtrnáct centimetrů.

Model Betléma, vánoční stromeček, malované figury v životní velikosti nebo třeba pohlednice s vánoční tematikou, to je nabídka výstavy Čas vánoční, na kterou se mohou zájemci přijít podívat do výstavních prostor a do cukrárny a kavárny Haas v Univerzitním centru v Telči.

Dvě desítky betlémů ze sbírek muzea v nedalekém Hlinsku uvidíte také na výstavě v Horáckém muzeu v Novém Městě na Moravě.

„Kromě betlémů vyřezávaných ze dřeva obsahuje sbírka i betlémy ze slámy, paličkované, papírové, nebo dokonce betlémy v hrnku. Největší betlém vyřezal před deseti lety Jiří Petrlík z Hlinska. Obsahuje čtyřicet přes dvacet centimetrů velkých figurek,“ řekla k expozici, kterou můžete navštívit do konce roku, Alice Hradilová.

Od roku 2002 se v Třešti na začátku července pravidelně koná řezbářské sympozium, na kterém řezbáři z Česka i ze zahraničí společně tvoří.