Končící železničáře nahradí studenti z Nového Města na Moravě

  9:01aktualizováno  9:01
V dětství si s vláčky hraje prakticky každý malý kluk. Svět výhybek a závor se může pro některé z nich stát i dlouhodobější zálibou. Milovníkům železnice na prahu dospělosti nabízí uplatnění jejich vášně střední odborná škola v Novém Městě na Moravě. Je jednou z mála, která připravuje na příští kariéru vlakové strojvedoucí nebo výpravčí.
Dráhy potřebují mladé vzdělané zaměstnance, kteří nahradí ty, kteří odcházejí do důchodu. (Ilustrační snímek)

Dráhy potřebují mladé vzdělané zaměstnance, kteří nahradí ty, kteří odcházejí do důchodu. (Ilustrační snímek) | foto: Lukáš BíbaMF DNES

"Tyto obory jsou skutečně v našem kraji ojedinělé. Nejbližšími školami s obdobnou nabídkou jsou v Českých Velenicích nebo v Praze," podotkla učitelka Edita Fialová, která vychovává mladé železničáře.

Vzdělání v tomto odvětví má na Vysočině už padesátiletou tradici, v roce 1962 se započala v Jimramově. Odsud se po sloučení škol železničáři v roce 1998 přesunuli do Nového Města na Moravě. U dráhy dnes svoji budoucnost hledají chlapci i děvčata.

"Zájem mají více chlapci než dívky. Většinou jsou to žáci, kteří mají železnici jako svůj koníček," upozornila novoměstská učitelka. Důležitou podmínkou je také dobrý zdravotní stav. Do maturitního oboru letos nastoupilo devět žáků, vedle něj škola provozuje vzdělání v nematuritním učebním oboru železničář.

Vybraní studenti získají výhodné jízdné i bydlení zdarma

Vedle teoretických hodin si studenti novoměstské střední odborné školy vyzkoušejí své budoucí povolání i v praxi. V druhém a třetím ročníku se vydají dělat výpravčího, signalistu, vlakvedoucího nebo usednou za pokladní přepážku. Mnozí z nich mají příležitost zůstat u některé z těchto profesí i po maturitě nebo vyučení.

"České dráhy se potýkají s nedostatkem mladých technicky vzdělaných zaměstnanců, je třeba nahradit generaci kvalifikovaných pracovníků, kteří odcházejí do důchodu," uvedla Blanka Havelková, vedoucí oddělení rozvoje lidských vztahů u železničního dopravce.

České dráhy proto nabízejí stipendia také pro studenty novoměstské školy. Vybraní žáci můžou od začátku studia dostávat měsíční peněžní příspěvek, výhody na jízdném nebo ubytování zdarma. Po ukončení studia jim pak železniční společnost nabídne zaměstnání.

Najít místo na železnici není problém

"Vzhledem k tomu, že České dráhy mají se střední školou v Novém Městě nastavenu velmi dobrou spolupráci, jsou absolventi studijních oborů pro práci u ČD velmi dobře připraveni," potvrdila Havelková. Při dobrém zapracování můžou železničáři z novoměstské střední školy postoupit i na vedoucí místa.

Budoucnost nacházejí i u Správy železniční dopravní cesty (SŽDC). "Praktikanti jsou nasazeni v obvodu brněnského oblastního ředitelství, které působí i na Vysočině," uvedl mluvčí SŽDC Pavel Tesař.

Středních škol, které poskytují vzdělání směřované k práci na železnici, je v současné době v ­Česku pouze 12, na Vysočině je Nové Město jediné. "Žáky máme i z Plzně, Karviné nebo z Mělníka," přiblížila učitelka Edita Fialová. Absolventi novoměstského studijního oboru mohou pokračovat i v univerzitním studiu na dopravní fakultě v Pardubicích.

Autor:

Nejčtenější

V Jihlavě zemřel muž, který žil nejdéle s transplantovaným srdcem

Rudolf Sekava podstoupil transplantaci srdce na podzim 1984 a byl nejdéle...

Ve věku nedožitých 83 let zemřel v jihlavské nemocnici nejdéle žijící muž s transplantovaným srdcem. Rudolf Sekava v tu...

Sucho mění zvyklosti, města nechávají trávu růst a pěstují luční kvítí

Tak jako vykvetlá tráva na Dolním hřbitově ve Žďáře nad Sázavou, mohou postupně...

Ve městech na Vysočině se začíná čím dál častěji prosazovat nový trend v údržbě zeleně. Radnice reagují na klimatické...

Druhá liga: baráž o postup si zahrají Jihlava a Brno, o sestupu jasno není

Brněnští fotbalisté se radují z výhry nad Třincem a postupu do baráže o první...

Ve druhé fotbalové lize je kolo před koncem jasno o účastnících baráže. O postup mezi elitu budou hrát Jihlava a Brno....

Neústupný farmář soud prohrál, obchvat Havlíčkova Brodu se může stavět

Ilustrační snímek

Zahájení stavby jihovýchodního obchvatu Havlíčkova Brodu už po administrativní stránce nic nebrání. Krajský soud v...

Jedna z největších poutí v Česku začíná, do Žďáru láká obří ruské kolo

„Vždycky se snažíme přivézt něco nového,“ říká majitelka 35 metrů vysokého...

Čtyři stupně, studený vítr, déšť. I přes takové psí počasí světští finišují s přípravou svých atrakcí. Půlka května...

Další z rubriky

Zámek byl zralý na demolici, teď ukazuje hasičské poklady z celé země

Stále pojízdná je tato hasičská tatrovka z roku 1920, která kdysi sloužila...

Přibyslavský zámek je pro hasiče z celé republiky výjimečné místo. Vystavují v něm velké vzácnosti. Kromě historických...

Muzeum československých letců RAF oživilo zámek. Už je známé i v Anglii

Nová Síň slávy muzea RAF je věnována pěti britským perutím, v nichž nejvíce...

Jeden rok stačil, aby se o muzeu věnovaném československým letcům sloužícím v druhé světové válce u britské RAF vědělo...

Jihlavský festival dokumentů bude o paměti a poprvé zabaví i malé děti

Ředitel jihlavského festivalu dokumentárních filmů Marek Hovorka a mluvčí...

Paměť a vše, co s ní souvisí. To bude hlavním tématem letošního 22. ročníku Mezinárodního festivalu dokumentárních...

Advantage Consulting, s.r.o.
TECHNICKÁ PODPORA S AJ (25-30.000 Kč)

Advantage Consulting, s.r.o.
Kraj Vysočina
nabízený plat: 25 000 - 30 000 Kč

Najdete na iDNES.cz