Poslech je nejuniverzálnější lék na světě. Ať už si pustíte oblíbenou hudbu, podcasty, nebo třeba relaxační hudbu, zaručeně se změní vaše nálada.

__________________________________________________________________

Podle celosvětového průzkumu společnosti Sonos, výrobce bezdrátových hudebních systémů, má poslech velmi pozitivní vliv na duševní i fyzické zdraví, povzbuzuje kreativitu a zvyšuje produktivitu. A to i tu sexuální.

Hudba je součást našeho života

Představte si, že byste si týden nic nepustili. Ani hudbu, ani podcast, ani televizi. Přijde vám to nepředstavitelné? Má to jednoduché vysvětlení. „Vědecké výzkumy prokazují, že jsme naprogramováni tak, abychom hudbu vnímali a užívali si ji, zároveň se díky ní i navzájem propojovali,“ říká Daniel Müllensiefen, profesor hudební psychologie na Goldsmiths College, která patří k University of London. „To také vysvětluje, proč je hudba všudypřítomnou součástí lidského života, a podporuje teorii, že hudba má v našem životě specifickou a důležitou funkci.“ Poslech jednoduše naše životy zlepšuje.

Lepší zvuk pro lepší život

Průzkum The Brilliant Sound, kterého se zúčastnilo dvanáct tisíc lidí z celého světa, ukázal, že poslech má velmi pozitivní dopad na čtyři klíčové oblasti našeho života: náladu, fyzickou kondici, vztahy a produktivitu. „Hudba je jedinečná v tom, že působí na různé psychické funkce. Může vyvolávat stejné reakce mozku jako třeba jídlo, sex nebo drogy. A vliv může mít i na naše tělo, pokud třeba tančíme nebo hrajeme na bubny,“upřesňuje profesor Müllensiefen. Důležitou roli ale hraje i kvalita zvuku, protože často jsou to velmi malé a jemné podněty, které v nás vyvolávají emoce. Může to být například dech zpěváka nebo zvuk kytarových strun. Jistě budete souhlasit s tím, že tlumený, rozladěný nebo skřípavý zvuk v nás moc pozitivních emocí nevyvolá.

Více hudby, méně stresu

Není žádným překvapením, že poslech hudby redukuje stres. Uvedlo to dokonce 74 procent účastníků výzkumu. Možná si ani neuvědomujeme, jak velký vliv na nás poslech hudby má, protože ji bereme jako samozřejmost. Díky dostupnosti moderních technologií si pustíme kdykoli kdekoli cokoli.

Cvičme v rytmu

Hudba má i velký motivační význam, a tím ovlivňuje právě naše tělesné zdraví. Osmašedesát procent respondentů se shodlo na tom, že je hudba motivuje, aby vůbec s tréninkem začali. Více než polovina z nich pak svůj trénink dokonce prodlouží nebo zvýší jeho intenzitu. U pohybu hraje hudba dvě důležité role: stimulaci a rozptýlení, které si od sportu mimo zlepšení fyzičky také často slibujeme. V podstatě nás zbavuje jiných myšlenek a pomáhá nám soustředit se na výkon, tady a teď. Tři čtvrtiny účastníků výzkumu uvedly, že správně zvolená hudba má na jejich trénink mnohem větší vliv než jakýkoli doplněk stravy.

Hudba je víc než šálek kávy

Poslech hudby podporuje i naši kreativitu a produktivitu. Hudba nás může přivést k novým nápadům a má také vliv na náš výkon – 76 % respondentů napomáhá hudba k mnohem lepším pracovním výsledkům. „Obecně má hudba silný stimulační účinek, díky kterému jsme více ve střehu a soustředění,“ upřesňuje Daniel Müllensiefen. Ale stejně jako u jiných stimulátorů se výsledky mohou lišit v závislosti na typu člověka a okolnostech. „Vědecká literatura dokonce obsahuje několik studií, které ukazují, že správný výběr hudby může zvýšit výkon určitých úkolů u určitých skupin lidí.“ Společnost Sonos tímto výzkumem jen potvrzuje, že jednoduchá a dostupná činnost, jakým poslech je, nás činí lepšími. Jsme produktivnější, méně stresovaní a zároveň si užijeme i spoustu zábavy.

TIP REDAKCE:

Podcasty:

Vyhonit ďábla - Láska, chlupy, menstruace, úchylky, orgasmy, masturbace a hlavně vyhánění sexuálních tabu. Vyháníme ďábla!

U kulatého stolu - U kulatého stolu je podcast ve kterém se vždy sejdou Martin Klesnil, Patrik Fiala a zajímavý host. Dlouhé rozhovory, které se snaží jít do hloubky.

Vinohradská 12 - Nestíháte sledovat nové události? Noviny a sociální sítě jsou plné jmen a fotek a vy nevíte proč? Zpravodajský podcast Českého rozhlasu Vinohradská 12 vysvětlí aktuální témata v souvislostech. 

Deep Talks - Petr Ludwig si do podcastu zve hosty, se kterými se baví o tématech jako jsou hodnoty, smysl práce/života. Rozhovory s přesahem.

Hudba: 

  8:00