Psycholožka Marta Boučková se problémům v partnerských vztazích věnuje přes dvacet let. Z jejího pohledu není v dnešní době překážkou při seznamování nedostatek času, ale naše netrpělivost a neschopnost mluvit spolu.


Aktuální vydání Ženy a život je věnováno tématu partnerství a hlavně seznamování. Mnoho k tomu má co říct i psycholožka Marta Boučková, která ve své privátní praxi (První pražská partnerská poradna) pracuje s klienty, již řeší krize jak partnerské či manželské, tak i osobní... Jak pohlíží na seznamování v dnešní době? Ptala se Denisa Prošková.Proč člověk tolik prahne po vztahu, i když třeba nechce děti a uživí se i bez partnera?


Protože je tvor společenský!Nejčastějším argu­mentem osamělých je: ­„Nemám vůbec čas. Jsem pořád v práci, a když nechci trapně lovit v baru, není příležitost setkávat se s muži.“


Nedostatek času je mantra dnešní doby. Kdo řekne, že čas má, je rázem podezřelý. Buď je tak za vodou, nebo se fláká a navíc je tak zpovykaný, že mu není trapné se k tomu přiznat. Den má ale odjakživa 24 hodin. Máme k ruce spoustu technických pomocníků, kteří nám šetří čas. Na rozdíl od svých předků ale odmítáme svoje fyzické i psychické limity. ­Bereme si větší sousta, než zvládneme. V životě se ­ovšem člověku neustále přerovnávají priority.Jak třeba?


Je pro mne teď důležité chodit na rande? Nebo budu radši studovat, budovat si kariéru? Když nemám kapacitně na obojí, co upřednostnit? Nemám záruku, že člověk, kvůli kte­rému flákám školu či upozadím profesní postup, se mnou zůstane až do smrti a že to s ním bude hezké. Stejně tak se ale může stát, že když randit nebudu, ­školu vzorně dodělám a zaměřím se na profesní rozvoj, nakonec zůstanu sama. Nikde není psáno, že až budu takzvaně připravená zakládat rodinu, potkám toho pravého. Vždycky riskujeme, protože den má zkrátka jen těch 24 hodin.


Embed from Getty Images


  12:00,  aktualizováno  25. března 2019 17:51