Vztah je jako procházka růžovou zahradou – každou chvíli se můžete popíchat o pořádně ostré trny. Co ale dělat, když se ze vztahu vytratí láska?

Podle psycholožky Ramani Durvasula, autorky knihy Mám zůstat, nebo jít?, existuje šest příznaků, že v manželství chybí láska:


1. Míjíte se


Jakmile na nás začne klást život vysoké nároky, je docela normální, že si na sebe v partnerství jen těžko děláme čas. Děti, domácnost, kariéra, to všechno může být v jisté chvíli přednější.

Jasnou známkou toho, že se ze vztahu vytratila láska, ovšem může být právě okamžik, kdy se váš vztah dostal na samý konec seznamu priorit.

„Ani se nenadějete a začnete se doma míjet jako dva bludné koráby,“ tvrdí Durvasula. Pokud si na sebe nevyhradíte čas a začnete se považovat spíše za spolubydlící, kteří spolu mají děti, není divu, že lásce odzvoní.

2. Všechno ostatní je důležitější (a je nám to fuk)


Podobné téma – jestliže je všechno, co se kolem nás děje, důležitější než vztah, měli bychom se nad sebou zamyslet. Finance, práce, děti, všechny tyto věci mohou odvádět pozornost od vztahu.

„Jenže i pokud si to nakrásně uvědomíte, ale je vám to vlastně jedno, anebo vám na tom nezáleží tolik, abyste s tím něco udělali – pak si zaděláváte na problém,“ varuje Durvasula.

http://gty.im/931804856

3. Sex


I v manželství bez lásky může probíhat sexuální aktivita. „Vztah bez lásky nemusí automaticky znamenat to samé jako vztah bez sexu,“ tvrdí Kerner.

„V takovém případě ale neprožíváte sexuální akt jako milování, jedná se mnohem spíše o čistě fyzickou aktivitu.“ Problém tedy nenastává jen ve chvíli, kdy sex zcela zmizí, ale také když při něm postrádáte intimitu a emocionální propojení s partnerem.

4. Komunikace


Komunikace je klíčovým prvkem zdravého vztahu. Jenže když se neustále hádáte, nemluvíte spolu nebo řešíte jen každodenní maličkosti a zapomínáte na to skutečně důležité, rozhodně to nevěstí nic dobrého.

„Běžný shon může narušit citovou vazbu v každém vztahu a člověk najednou zjistí, že od partnera žádnou lásku nedostává,“ tvrdí Durvasula. Ovšem i hádky jsou lepší než mlčení…

5. No a co?


http://gty.im/173063471

Pokud už je to všechno jedno vám nebo vašemu partnerovi, pak se dá těžko něco dělat. Jakmile do vztahu vstoupí apatie, je to zlé. „Člověk jako by žil na emocionálně vyprahlé poušti,“ tvrdí Kerner.

6. Dáváte, ale nedostáváte


Vy se snažíte, aby se věci zlepšily, ale partner ne a ne se zapojit. „Manželství bez lásky se spolehlivě pozná také podle toho, že vy se pokoušíte vztah oživit, ale partner nereaguje,“ říká Durvasula.

V každém vztahu jste na to dva, jenže pokud jeden z vás nemá zájem, těžko s tím něco naděláte.

Více se o tématu vztahu bez lásky dočtete v článku v aktuální Ženě a život, která je právě v prodeji. I s přílohou Ezoterika jen za 35 Kč!

  19:00,  aktualizováno  24. března 2019 20:37