Lucie Stejskalová (29) chtěla být právničkou, aby mohla pomáhat lidem. Z práv nakonec sešlo, ale o to víc je té pomoci. Není divu, že vás Lucčina obětavá práce pro druhé zaujala natolik, že jste jí v soutěži Žena roku 2018 udělili absolutně nejvyšší počet hlasů.

Studovala práva, ale pochybnosti, které jen utvrdila praxe v advokátní kanceláři, byly silnější, a Lucie se tak v pátém ročníku těsně před státnicemi rozhodla školu nedokončit. Zjistila zkrátka, že zabývat se právem není to, co od života očekává. Nicméně magisterský titul si nakonec přece jen dodělala, navíc s červeným diplomem – už proto, že ji trápily výčitky ohledně nedokončeného vzdělání.

Po škole začala Lucie pracovat pro fotbalovou asociaci České republiky. Ani to ale nebylo prostředí, ve kterém by se cítila dobře a které by ji uspokojovalo, na druhou stranu se jí tam podařilo „přičichnout“ k marketingu, což byla zajímavá zkušenost. Během hledání kreativnějšího zaměstnání Lucii napadlo poohlédnout se, co se nabízí v neziskovém sektoru, který ji přitahoval. A povedlo se, vzápětí nastoupila do marketingového oddělení péče o dárce a komunikaci v neziskové organizaci Armáda spásy, kde se začala starat o projekt Nocleženka. Ten funguje tak, že na stránkách www.noclezenka.cz koupíte v podstatě voucher, který pak umož­ní člověku bez domova, aby se mohl v některé ze spolupracujících nocleháren umýt, najíst a hlavně se vyspat v teple.

„Naši dárci jsou skupina lidí, která ráda pomáhá, nabízejí i jinou formu pomoci, ptají se, jak by mohli být ­ještě prospěšní… Rozhodně bych si proto v tomto směru nikdy nedovolila žehrat na české lidi, protože solidarita, kterou prokazují lidem v nouzi, je neuvěřitelná,“ říká Lucie. V době, kdy nastoupila do neziskovky, byl ovšem projekt v začátcích a prodalo se jen pár voucherů. „Bylo mi ale hned jasné, že je tam obrovský potenciál, a tak jsem Nocleženku pře­sunula do online oblasti. Další rok už se tak prodalo asi 6 tisíc voucherů, a když jsem napřesrok dostala možnost představit projekt i v televizním pořadu Dobré ráno, kde jsem vyřkla velmi neskromné přání, že bych byla šťastná, kdyby se Nocleženek prodalo v dalším roce 10 tisíc, stalo se něco neuvěřitelného. Prodalo se jich 30 tisíc! Přidal se k tomu navíc ještě faktor kruté zimy a Vánoc, kdy mají lidé srdce ještě více otevřená, a tak nebylo divu, že dárci ­dokonce ‚shodili‘ platební bránu Darujme.cz, přes kterou Nocleženky nakupovali,“ usmívá se Lucie při vzpomínkách na loňský úspěch projektu, který je skutečným důkazem, že Češi rádi pomáhají, pokud jim to dává smysl – a zvlášť když jde o pomoc spoluobčanům.

Lucie ale neusíná na vavřínech. Letos se například zasazovala o to, aby se řešila problematika člověka bez domova a jeho psa. „Jsem milovník všeho živého a pejsků obzvlášť, navíc spousta lidí bez domova má svého psího přítele. Tenhle nápad je zatím v plenkách, ale zkoušíme, jak by to šlo vyřešit ohledně legislativy a hygienických předpisů, což není jednoduché,“ vysvětluje Lucie, jak by ráda do budoucna umožnila trávit noc v teple nejen lidem bez domova, ale také jejich psím kamarádům.

A jaké další palčivé problémy Lucie řeší? Například absolutní nedo­statek spodního prádla a ponožek pro potřebné. „Vymýšlíme teď novou kampaň, díky které by lidé mohli darovat i tyto věci. Prozatím to možná přišlo leckomu žinantní, ale nemělo by, protože naši lidé to opravdu zoufale potřebují. Ráda proto využiji i tohoto našeho povídání k tomu, abych poprosila všechny, kdo mohou spodní prádlo či ponožky darovat, aby to udělali,“ zdůrazňuje Lucie. „Jsem také moc pyšná na spolupráci, kterou jsme navázali s Elpidou, což je neziskovka pečující o seniory, a s jejím projektem Ponožky od ba­bičky. Jde o ponožky pletené seniorkami, které teď může kdokoliv zakoupit a věnovat je našim lidem bez domova. Je skvělé, když se neziskovky navzájem podporují a spolupracují,“ pochvaluje si Lucie, která se momentálně připravuje na novou životní roli – maminkovskou.

Vítězku ceny sympatie v soutěži Žena roku 2018 Lucii Stejskalovou jsme proměnili v modelku, která pro nás předvedla nejzásadnější kousky podzimní sezony: třpytivé a metalické materiály, hrubý manšestr, barevnou vlnu a chic trenčkot. Výsledek je nádherný a vy si krásné fotky, které vznikly, můžete prohlédnout v aktuálním čísle časopisu Žena a život, které je právě v prodeji. I s přílohou Chuťovka jen za 35 Kč!
  12:00,  aktualizováno  26. března 2019 13:58