Měla bych žít zdravě. Přestat kouřit a začít cvičit. Lépe si zorganizovat čas, abych s dětmi do školy neodcházela každé ráno ve stresu. Naskakuje vám pokaždé z těchto předsevzetí kopřivka? Přitom své zvyky můžete měnit zvolna, nenápadně a snáz, než si myslíte.

Jak na to?


1. Odstraňte lákadla


Toužíte po štíhlé postavě? Tu ovšem nezískáte jen samotným přemýšlením o ní. Proto z dosahu důsledně odstraňte co nejvíce pokušení, která by vám mohla zhatit váš nový návyk.

2. Pište si deník


Zní to sice jako rada z pravěku nebo z filmu o trosečnících, ale právě shrnutí vlastních pocitů a úspěchů je pořád jedna z nejúčinnějších metod ke změně.

3. Řiďte se svým biorytmem


Pokud patříte mezi ranní ptáčata, větší důslednost, energii i vůli budete zapojovat právě v ranních hodinách. Naopak sovy budou mnohem snáze odolávat pokušení ve večerní době. Ptejte se tedy sami sebe: v jaké části dne je u mě nejnižší pravděpodobnost podlehnutí zlozvykům?

4. Zapojte rodinu i přátele


Společenská podpora je jedna ze strategií, která pomáhá všem. Proto svému okolí sdělte svůj nový záměr a také dodejte, co konkrétně by pro vás mohli vaši blízcí udělat, aby vám jejich podpora prospěla.

5. Magických 21 dní


Každý nový návyk by měl být opakován nejméně tři týdny, nejlépe měsíc. Poté vzniknou v našem mozku spoje umožňující nám změnu opakovat bez větších problémů a téměř automaticky.

6. Oslavte to


Pokaždé když si osvojíte nový zvyk, udělejte malou oslavu. Vědomě si řekněte, jak jste skvělí, že jste to dokázali. A odměňte se.

Zajímavé tipy od koučů a lektorů, jak do života zavést nové návyky, najdete v aktuálním vydání Ženy a život, které je právě v prodeji. Jen za 35 Kč!


 

  17:00,  aktualizováno  26. března 2019 17:06