Sní o něm nejspíš každý, ovšem co člověk, to jiná představa o štěstí i o cestě k němu. Jsou ale nějaká pravidla, která platí obecně pro všechny?

V aktuálním vydání Ženy a život se autorka Jana Šulistová zamýšlí nad tím, co všechno potřebujeme ke štěstí. Z jejích tipů jsme vybrali tři, které nás nejvíc zaujaly. Ostatní si přečtěte v ŽaŽ č. 16 v článku na straně 30.


1. Vyběhněte s depkou


Celá řada vědeckých studií ­doložila, že sport, zvláště pak aerobní aktivity, na nás má podobné účinky jako nízké dávky antidepresiv. Nemusíte přitom lámat rekordy, důležitá je ovšem pravidelnost. Začněte klidně jen s ranními pětiminutovkami – ­endorfiny jsou návykové a tělo si samo řekne, že chce víc!

2. Vytváření sítí


Každý z nás má něco, co může potřebovat někdo druhý, nebo zná někoho, kdo může jinému prospět… Zkuste lidi a věci propojit. Může to začít tak, že figurky přidávané k nákupu v supermarketu schováte kamarádčiným dětem, budete vystřihovat z novin sudoku nebo křížovky pro matku vaší kolegyně, zděděnými klubíčky potěšíte sousedku pletařku, odvezete na chalupu chovateli slepic skořápky… Nepotřebné věci nevyhazujte, ale hledejte, komu by mohly prospět. Nic vás to nestojí, ale každému udělá radost, že na něj někdo myslí. Brzy se také stanete příjemci drobných pozorností i velkých příležitostí.

3. Čtyři dohody


I kdybyste nedokázali nic jiného než uvést do ­praxe Čtyři dohody Dona Miguela Ruize, na jejichž základě Jaroslav Dušek vytvořil skvělé divadelní představení, můžete tím svůj život podstatně změnit k lepšímu. Moudrost starých Toltéků totiž platí i v 21.?století. První dohoda zní Miřte slovem přesně. Říkejte pouze to, co si myslíte a co je pravda, nešiřte domněnky, pomluvy a negativitu. S druhou dohodou Neberte si nic osobně úzce souvisí ta třetí: Nevytvářejte si žádné domněnky. A budete-li se řídit i čtvrtou: Vždy dělejte vše, jak nejlépe dovedete, nemusíte si vyčítat, když se vám něco nepovede. A bonusová pátá je jako dělaná do současné doby ­hoaxů a dezinformací: Buďte skeptičtí, ale naslouchejte. Zdravě pochybujte o všem, co slyšíte, vše se snažte ověřit z více zdrojů a nic neověřeného nešiřte (aneb zpět k první ­dohodě).

Další zajímavé tipy, jak šlapat po cestě za štěstím, najdete v aktuální Ženě a život, která je právě v prodeji!


  15:00,  aktualizováno  26. března 2019 12:03