„Většinou je všechno jinak, než si vysníte,“ říká herečka Vlastina Svátková, která proto žádné velké životní plány nedělá. A rozhodně se jí to vyplácí – štěstí si ji samo našlo.

Jste mámou tří dětí. Velkou rodinu jste plánovala, nebo se to „prostě stalo“?


Nejsem ten typ, co si v osmnácti plánoval, že nejdříve udělá kariéru, pak najde muže svých snů, postaví s ním dům, zasadí strom a zplodí syna. Ve svém životě jsem si nenaplánovala nic, a přitáhla vše. Nic se nepřihodilo jen tak, stalo se to, protože se to stát mělo. Ale když jsem byla mladá, nenapadlo by mě, že budu mít tři syny. Plula jsem životem, potkávala muže lepší i horší, učila se, občas poslechla srdce, občas rozum, dělala chyby, plnila si sny, až jsem se ocitla tady, ve svých 36 letech, podruhé vdaná, šťastná, s velkou rodinou.


Nejmladšímu synovi ještě není ani rok. Co vás na miminkovském období vašich dětí nejvíc bavilo a baví?


Užívám si jeho miminkovské období víc než s prvním synem, když mi bylo 25. ­Snažím se mu dát vše, co potřebuje, co vyžaduje, být tu pro něj v podstatě pořád. Radovat se s ním, když něco vidí poprvé a žasne. Pozoruju, jak se učí vnímat emoce a chápat náš svět. Jak se raduje, když nás vidí, a nic mu nechybí, když jsme nablízku. Tohle je láska...

Jste spíš přísná, nebo benevolentní máma?


Benevolentní. Někdy se pokouším být přísná, ale nejde mi to. Buď moc křičím, nebo dám trest, na který hned zapomenu. Správně vychovávat a nedělat chyby mi moc nejde.

Jaká pravidla synům nejvíc vštěpujete?


Umět si přiznat chybu, omluvit se, nedělat druhým to, co nechceme, aby dělali oni nám. Aktuálně řešíme, že se musí dívat ­lidem do očí, když s nimi mluví.


Jací byste si přála, aby z vašich synů ­vyrostli muži?


Vůbec bych se nezlobila, kdyby byli takoví, jaký je můj muž. Je často tvrdý a nekompromisní, ale má absolutní respekt, je ­silný, odolný vůči stresu, jen tak ho nic ­neskolí. Navíc je rodinně založený, miluje děti, domov, nemá problém doma cokoliv udělat, přivrtat, opravit, uklidit, uvařit. A má srdce na správném místě. Můžu se o něj opřít a vím, že mě rozhodně nepodrazí.

Nedá mi to a musím se zeptat – jak se vám daří zvládat péči o tři děti, domácnost a kariéru?


Občas lépe, občas hůře, někdy s úsměvem, někdy se zaťatými zuby, ale to je život. Krásný, těžký, úžasný, náročný, plný barev a emocí. Nic lepšího bychom si stejně vybrat nemohli.

Rozhovor s Vlastinou Svátkovou je součástí speciálu Ženy a život s názvem DĚTI. Právě teď v prodeji!

  17:00,  aktualizováno  26. března 2019 11:04