Při řeči o sexu se už pár let nečervenáte. I tak se najdou otázky, které svému lékaři nepoložíte. Ani kamarádce. Natož mamince. Vytipovali jsme několik ožehavých témat z intimní sféry a otevřeně je s vámi probereme.


Nejsem moc vlhká?

Ne. Jenom máte velkou kliku. „Na troše (ani na větším množství) vlhkosti není nic špatného,“ říká Alyssa Dwecková. Stejně tak není žádná katastrofa, když se vlhkost neobjevuje, ačkoliv v tom případě budete muset použít lubrikant. Ženské intimní partie jsou vrtošivé a mohou mít spoustu důvodů, proč se ne a ne zvlhčit. Většina z nich je zcela neškodná. Ženy kolem menopauzy mohou pocítit, že kolísavé hodnoty estrogenu ovlivňují jejich schopnost zvlhčení. Stejně tak hrají roli alergie či prostředky proti nachlazení. „Nedostatečnou míru lubrikace může ovlivnit koupací sůl, kofein nebo třeba stres,“ vysvětluje psycholožka Laurie Mintzová. Zkrátka a dobře, klima bývá proměnlivé, a když zavládnou sucha, použijte gel!Jak bych měla vonět?

Určitý vaginální pach – všichni to známe – je zcela a naprosto normální jev, ze kterého bychom si neměly nic dělat (pokud se tedy myjeme aspoň jednou za den). Každá voníme jinak, a pokud máme správné hygienické ­návyky, většině mužů se to líbí. Jestliže nicméně zjistíte, že se váš pach změnil nebo že jste po sexu či po umytí mýdlem cítit jakoby rybinou, měla byste navštívit lékaře. Na vině může být bakteriální vaginóza neboli BV. Jedná se o obvyklé onemocnění, které je snadno léčitelné antibiotiky a které v životě ­postihne většinu žen.


Co je to mokrý orgasmus? Proč má po probuzení pokaždé erekci? Co s trapnými zvuky, které se ozývají z vaginy při souloži? Odpovědi na tyto i další, možná ještě intimnější otázky najdete v aktuálním čísle časopisu Žena a život. V prodeji je ode dneška, za pouhých 32 korun!  6:00,  aktualizováno  25. března 2019 19:33