Trápí vás únava a špatná nálada? Žádné obavy – máme pro vás hned tři účinné návody, jak se po náročny´ch zimních měsících probudit, a hlavně rozkvést do krásy.

Redaktorka Ženy a život Martina Vlčková požádala tři terapeutky, jejichž práci osobně zná a obdivuje už několik let, o jejich tipy, jak si co nejvíc užít nejkrásnější období v roce. S první si rozhy´bete tělo jógou, druhá poradí, jak pracovat s (vlastní) energií, a třetí vás zasvětí do tajů čínské medicíny staré více než tři tisíce let.Všechny jejich tipy najdete v akutálním čísle časopisu Žena a život, které vychází již zítra.


Na tomto místě přinášíme aspoň malou ochutnávku – úryvek z rozhovoru s učitelkou jógy Martinou Procházkovou.Po zimě se často cítíme unavené a zpomalené. Jak se donutit k tomu, do čeho se nám ani trochu nechce – k pravidelnému cvičení?


Dobré je začít pomalu a nemít na sebe přehnané nároky. Osobně si dělám se sebou taková randíčka – když mám volno v diáři, nakreslím si tam srdíčko. Vážně. Věnovat se sobě je pro mě nejen potěšení, ale v dnešní rychlé době často i záchrana. Psychická i fyzická. Někdy se po podložce jen tak převaluji, zpívám mantry a hraju na harmonium, jindy se naopak pustím do větších akcí.Proč bychom se ale měly věnovat zrovna józe? Co je na ní tak zvláštního?


Jóga prostě funguje, a to hned na několika úrovních. Řekněme, že jste přes zimu přibrala a chcete zhubnout. Pokud najedete na režim striktních příkazů a zákazů, skončíte po pár dnech se sáčkem brambůrků u televize. Zbaštíte ho na posezení a pak si to začnete vyčítat, což vás dostane do bludného kruhu. Jóga je ale jiná – podle ní je důležité teď a tady. Nikoliv to, co jsme dělali před minutou, a natož špatně. Ve starověkém jazyce sanskrt ani neexistuje slovo „vina“. Indové ho vůbec neznají.


  14:12,  aktualizováno  25. března 2019 18:24