Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Připijte si na svatého Martina

  10:00
Jako každý rok slavíme 11. listopadu svátek Svatého Martina. Víme, jak poznat zkažené víno i jak spárovat Svatomartinské víno s jídlem.

Víno | foto: archiv

__________________________________________________________

11. listopad není pouze svátkem všech nositelů jména Martin, ale také svátečním dnem pro milovníky vína. 

Svatomartinská vína a pokrmy

Bílé odrůdy se krásně snoubí se sladkovodními rybami z našich vod, jako je pstruh či candát. V ústech budou výborně ladit s těstovinami, například se špagetami carbonaranebo s pizzou se smetanovým základem či jemně slazenými dezerty. Bílá mladá vína lze kombinovat také s polévkami, například hráškovou, a jemnými paštikami, na svátek Martina třeba s husí paštikou.

Růžová vína se hodí k ovocným i smetanovým dezertům s typickou podzimní příchutí, jako je hruškový závin, švestkový nebo jablkový koláč. Pokud nemáte chuť na větší jídlo, k rosé podávejte sýrové krekry či máslové nebo skořicové sušenky.

Červená Svatomartinská s vyšším obsahem tříslovin vyniknou v kombinaci se zvěřinovými specialitami či husou, která byla tradičněposledním velkým pokrmem před postním časem adventu. Lahodit budou také při podávání s brie nebo camembertem a vyzrálou šunkou. Vyzkoušet můžete kombinaci červeného vína se sushi, která bude zajímavým zážitkem pro fanoušky exotické kuchyně.

Víno

Praktické rady ke skladování

Skladována by měla být v přítmí a při teplotě do 18 stupňů. Bílá a růžová vína je vhodné podávat při teplotě 9-10 stupňů, červená v rozmezí 10-12 stupňů. Svatomartinská vína nejsou určena k archivaci. „Spojení se svátkem svatého Martina má svůj význam. Mladá vína otevřená v tento den už stihla získat svůj charakter, zároveň si zachovávají mladost a svěžest. Měla by být vypita ideálně do konce roku, ale nejpozději do Velikonoc, kdy se začnou jejich typické vlastnosti vytrácet. V této době už raději ochutnávejte pozdní sběry z nové sklizně,“ říká ředitel Habánských sklepů BOHEMIA SEKT Josef Svoboda.

_______________________________________________________________________

5x o Svatomartinských vínech

  1. Jedinečná chuť i aroma mladých vín uchvátila i další evropské země. Francouzskou obdobou jsou vyhlášená Beaujolais Nouveau, která se smí otevřít třetí čtvrtek v listopadu. U slovenských sousedů si 25. listopadu můžete vychutnat vína Svätokatarinská.
  2. Ze Svatomartinských vín lze s trochou nadsázky i věštit. Z jejich chuti lze odvodit, jaká bude kvalita celého ročníku.
  3. V Česku se smí Svatomartinské víno vyrábět pouze z odrůd, které dozrávají časně. Jedná se o odrůdy Müller Thurgau, Muškát moravský, Veltlínské červené rané, Zweigeltrebe, Modrý Portugal a Svatovavřinecké. Z těchto odrůd mohou výrobci také vyrábět cuvée, tedy směs více odrůd.
  4. Aby mohlo být víno označeno logem Martina na bílém koni, musí použité hrozny pocházet výhradně z Česka.
  5. Charakter mladého vína si Svatomartinská vína uchovávají pouze v prvních měsících, proto by měla být vypita ideálně do Vánoc.

_______________________________________________________________________

5 znamení, že máte zkažené víno

Jestli něco dokáže pokazit slavnostní okamžik nebo pohodový večer, jsou to zamračené tváře hostů, kteří si připili zkaženým vínem.

Korková příchuť

Víno má korek, korkové víno, korkovitost, zakorkování vína, korková vada – to vše jsou výrazy, které označují vadu vína způsobenou přítomností chemické sloučeniny. 

Odhalení: Ještě před otevřením lahve zkontrolujte korek jestli dobře těsní a zda není už na první pohled nějakým způsobem narušený. Po vytáhnutí zátky si ji prohlédněte i zespodu a přičichněte k ní. Paradoxně byste neměli cítit korkovou vůni, ale buď lehké aroma vína, nebo nic. Další vjem už bude chuťový. Chuť i aroma „korkového“ vína je mdlé, málo výrazné a neharmonické.

Atypická barva

Oxidáza, zoxidované či oxidované víno označuje vadu, která vzniká neřízenou, nezáměrnou a nežádoucí oxidací vína. ,,Věnovat zvýšenou pozornost těsnosti zátky je potřeba obzvláště u láhví archivních vín. Ty se uzavírají výhradně korkem, který časem během archivace křehne. Proto každou láhev pečlivě kontrolujeme, aby se k zákazníkovi dostala v perfektním stavu. Pokud u vína zjistíte nežádoucí oxidaci podle špatné barvy, chuti a vůně, neváhejte jej reklamovat - dobrý prodejce vám vyhoví,” radí sommelier Jan Pánek z e-shopu vinozarchivu.cz.

Odhalení: U bílých i červených vín vám pomůže prozkoumání barvy. Bílá zoxidovaná vína mohou mít žluto-oranžový nebo až hnědavý nádech. Červená vína pak nejčastěji hnědnou. Napoví vám i nahořklá chuť, která ztratila veškerou ovocnost a příjemné tóny. 

Perlivost neperlivého vína

Perlivost není nic, na co bychom chtěli u tichých vín narazit (kromě speciálních druhů). Obzvláště u červených vín je prvním signálem, že s vínem není něco v pořádku. 

Odhalení: Perlivost je buď viditelná, nebo ji můžete ucítit na jazyku.

Zápach

Přesířené víno, sirnatost, zasířené vínose může projevit už po otevření zápachem nebo po ochutnání štiplavostí a velmi nepříjemnou ostrostí. Oxid siřičitý se do vína dostává při jeho výrobě – při tzv. síření, které pomáhá s jeho konzervací a zabraňuje oxidaci. 

Odhalení: Kdo by neznal vůni nebo spíše zápach právě škrtnuté sirky… Právě ten vám může napovědět, že došlo k přesíření vína. U vína se může objevit také pach či příchuť po sirovodíku, který připomíná zkažená vejce. Na svědomí ho má nadměrný kvasný proces.

Kyselost

Octovitost, octění vína, zoctovatělé neboli těkavé vínozpůsobuje kyselina octová a její sloučeniny. Octové bakterie nalezneme jak ve vzduchu, tak i ve víně, kde dochází k jejich reakci s alkoholem.

Odhalení: Při ochutnání prozradí tuto vadu kyselá, ostrá až acetonová chuť vína i mírný zákal.

Víno

_________________________________________________________________________

Svatomartinská husa s karamelizovanou cibulí

Počet porcí: 6

Ingredience: 4 kg husy,  2 lžičky rozmarýnu, 2 lžičky majoránky,  500g jablek/ hrušek, sůl a kmín dle chuti

na karamelizovanou cibulku: 1kg červené cibule, 100 ml sádla z husy, 100 ml červeného vína, 200g cukru krystal, 200 ml tmavého balsamica, sůl

Postup:

1. Husu důkladně omyjeme a následně osušíme. Osolíme zevnitř i z venku, posypeme kmínem a vetřeme sušené bylinky. Do trupu husy vložíme dvě celá jablka případně hrušky. Vložíme ji do pekáče s varnou poklicí Aroma Lamart a necháme ji přes noc v chladu.

2. Dvě hodiny před pečením husu vyjmeme z lednice a necháme stát při pokojové teplotě. Troubu předehřejeme na 130°C a pečeme asi 4-6 hodin. Husu pečeme prsíčky dolů a průběžně podléváme výpekem. Asi v polovině pečení husu otočíme na záda a dopékáme. Ke konci pečení odkryjeme varnou poklici a přidáme do pekáče zbylé hrušky a jablka nakrájená na kostky a společně dopečeme.

3. Na karamelizovanou cibuli si nakrájíme na plátky červenou cibuli. Na sádle necháme zkaramelizovat cukr do hněda, přidáme cibuli, na kterou se karamel okamžitě nabalí, a mícháme, dokud nám cibule nepustí vodu, ve které se karamel po chvíli rozpustí. Poté zalijeme vínem a balzamikovým octem a necháme odvařit. Podle chuti dosolíme.

4. Husu podáváme s bramborovým knedlíkem, lokšemi nebo bramborovými šiškami.

TIP: Čím déle pečeme husu při nízké teplotě, tím více je po upečení krásně šťavnatá a maso jde krásně od kosti. Pod husu můžete přidat třeba i sušené švestky.

Autor:
  • Nejčtenější

Devadesátky jsou zpět! Oblékněte ikonické trendy, které už jste nosily

Éra 90. let výrazně ovlivnila jak hudebně-kulturní, tak módní scénu. Přinesla s sebou ikonické trendy, které jedna část...

Horoskop pro každé znamení na 16. týden roku 2024

Co nás čeká v druhé polovině dubna podle hvězd? Blíženci, váš čas mimo hlavní události končí. Předvedete své názory,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Není sako jako sako. Sáhněte s klidem po barvách a nových materiálech

Není kabát jako kabát a není sako jako sako. Hravé jarní modely využijete až do podzimu, tak ne nebojte a nějaký si v...

Kosmetický kalendář: jak často mýt vlasy a používat sérum nebo masku

Úkonů, které jsou třeba pro krásu, je víc než dost. Někdy bývá těžké si to všechno zapamatovat, naštěstí je tady...

Vztah s kolouškem ženám svědčí. S mladším mužem rozkvetou a ožijí

Vztahy starších žen s mladšími muži byly dřív tabu. I když existovaly, nemluvilo se o nich. Dnes je pěstuje stále více...

Den v klidu a bez bolesti

Nepříjemná situace, kterou zná asi každý z nás: Denní program máme naplánovaný do minuty, ale brzdí nás bolest hlavy....

Krása z lesku zrozená

Toužíte po zdravých, lesklých a krásných vlasech, zářivé barvě a sjednoceném odstínu? Nemusíte trávit dlouhé hodiny v...

Kvůli otevření prodejny jsem utekla ze školy

„Mám plný šatník. Každý rok si říkám, že něco vyřadím, ale jen to odvezu na chalupu. Všechno se vrací. Já nebo dcera z...

Džínové sny

Slovo udržitelnost se dnes skloňuje ve všech pádech. Myslí na to i značka C&A, která otevřela první továrnu na výrobu...

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by použil tester, nebo...