Neutichající, mnohdy až nesnesitelná bolest hlavy, nevolnost, citlivost na zvuky a světlo. Téměř každý, kdo trpí migrénou, zná tento stav na vlastní kůži. Ne vždy se ovšem setká s pochopením okolí. Jak závažné je toto onemocnění a jaké jsou možnosti léčby?

___________________________________________________________________________

“Pomoc, mám hlavu jako střep!“ Stav, kdy s rukou na čele sáhneme po léku na bolest nebo po sklenici čisté vody, zažívá tu a tam každý z nás. To ale zdaleka není migréna. Co za tímto závažným onemocněním, které je lidmi často nepochopené a podceňované, vlastně stojí?

Migrénou trpí každý desátý člověk na světě

Jen v Česku ji důvěrně zná až milion lidí. Podle Světové zdravotnické organizace patří k nejzávažnějším onemocněním. Společnost jí i přesto stále nepřikládá velkou váhu a pacienti se setkávají s názorem, že jde „jen o bolest hlavy“. „Pacienty s migrénou kromě schvacující bolesti hlavy sužuje také nevolnost, citlivost na světlo a zvuky, komplexní únava, ale i zvracení. Právě tyto doprovodné příznaky jsou něčím, čím se liší ataka migrény od běžné bolesti hlavy,“ zdůrazňuje MUDr. Lukáš Klečka z Neurologického oddělení a iktového centra Městské nemocnice Ostrava, které je zároveň certifikovaným centrem pro diagnostiku a léčbu bolestí hlavy. 

Migréna ovlivňuje život každý den

Od útlého věku se s migrénou potýká i třiatřicetiletá Jana. „Migréna mi ovlivňuje život každý den. Záchvat u mě trvá i tři dny a není to pouze o bolesti, ale o celé řadě doprovodných příznaků, které vás dostanou na kolena. Když přijde, musím prakticky vše podřídit migréně. Během záchvatu nejste schopni dělat žádnou fyzickou ani psychickou aktivitu, i když sebevíc chcete. Nepostaráte se o domácnost, nemůžete pracovat a mnohdy si ani dojít pro léky. Projevy migrény zkrátka jen tak nerozchodíte“. Než se Jana dostala k adekvátní léčbě, musela si projít dlouhou ­cestou. Záchvaty se snažila přetrpět a překonávala i nedůvěru svého okolí. „Také v partnerském životě jsem často narážela na nepochopení, že při migréně nemohu fungovat a starat se o domácnost. Že občas musím zrušit společný víkend, protože jsem hospitalizována v nemocnici na kapačkách. Lidé, kteří migrénu nikdy nepoznali, občas těžko chápou, co všechno obnáší.“ Časem se však dostala do péče svého současného lékaře, který je prý velmi proaktivní a Janě doporučil novou preventivní léčbu, díky níž se její stav výrazně zlepšil.

Diagnostika a léčba bolestí hlavy

Za zásadní posun v péči o migreniky lze považovat i skutečnost, že byla v České republice vytvořena certifikovaná centra pro diagnostiku a léčbu bolestí hlavy, v nichž se soustřeďují největší odborníci na migrénu. Po celé republice jich funguje třicet a jejich seznam včetně dalších informací o migréně najdete zde. Tato centra jsou určena především pacientům se středně těžkou a těžkou migrénou. Kdo trpí lehkou formou, by měl podle MUDr. Lukáše Klečky nejdříve navštívit praktického lékaře, který ho může poslat k neurologovi nebo přímo do zmíněného centra. 

„Lékař dle diagnózy zvolí nejvhodnější akutní či preventivní léčbu, případně kombinaci obojího. Nejnovější preventivní léčbou je léčba biologická, která je samozřejmě dostupná i v ostravském centru. Jedná se o první cílenou preventivní léčbu, která může snížit počet migrenózních dnů, intenzitu záchvatů a jejich četnost.“

Neporozumění, deprese i beznaděj

V největší globální studii migreniků My Migraine Voice odpovědělo 85% respondentů, že je život s migrénou často plný beznaděje, neporozumění a někdy i deprese. Na druhou stranu se prý řada z nich naučila, jak k ní přistupovat, a polovina dotázaných dokonce tvrdí, že jim do života přinesla i něco pozitivního. Získanou houževnatost, osobní sílu a odolnost totiž využívají i v jiných aspektech života. 

Pokud se někdo s tímto onemocněním potýká, měl by navštívit odborníky, kteří mu mohou s tímto problémem pomoci. Právě ti totiž mají největší přehled o možnostech léčby, a tím pádem jsou schopni podat pomocnou ruku. Podstatné je ovšem i mluvit se svým ­okolím. Migréna totiž není jen bolest hlavy! Více informací najdete zde

Trpíte na migrény? Hlasujte v anketě

  8:00