Letošní vítězka ankety ­Foodblog roku v kategorii Objev roku Michaela Luňáčková si užívá paleo životní styl. Co je na něm tak výjimečného? A nechtěla byste to také zkusit?

Svou cestu k novému životnímu stylu popisuje Michaela Luňáčková podrobně na svém blogu Yummy Mummy Foodie. Jak jí potravi­nová alergie donutila ke změně. Jak a co jedla. Jaké jsou její zkušenosti. Uveřejňuje tu i všechny recepty, které trvale zařadila do svého jídelníčku. Mnoho z nich je paleo, protože to je Míšin způsob stravování. Některé jsou určené i pro děti, protože je maminkou malé holčičky. Najdete tu i další zajímavé postřehy, nejen ze světa jídla.

 Od roku 2016 se kvůli silným potravinovým alergiím ­stravujete podle knihy Jídlo na prvním místě. Jak může alergie a jedna kniha změnit pohled na jídlo?


Ta kniha pojednává především o paleo lifestylu a vysvětluje mechanismy v těle, popisuje důležitou funkci hormonů a vliv potravin na naše zdraví. Dočtete se v ní o závislosti mozku na různých typech jídla. Ano, všichni jsme na něčem závislí. Znáte tu nesmírnou chuť si po velké večeři dát ještě něco sladkého na zub?

Celý den se snažíte jíst zdravě, ale udeří osmá hodina a spíži nebo ledničce prostě neodoláte? Je to jednoduše proto, že je náš mozek závislý na cukru. Když máte hlad, začne mozek vysílat signál „nemám energii, potřebuji hned doplnit cukry“.

Kvůli alergii jsem se začala nejdřív stravovat podle pravidel programu Whole30, ke kterému zmíněná kniha

na svém konci vybízí, a poté jsem zcela přirozeně a intuitivně přešla na paleo stravování. Cítila jsem, že to mému tělu maximálně vyhovuje po zdravotní stránce, proto jsem zcela zásadně a nevratně změnila své stravování a svůj pohled na potraviny.
Liší se nějak významně program Whole30 od Palea?


Paleo je dlouhodobě udržitelný způsob stravování. Ta dlouhodobá udržitelnost je na něm důležitá. Není striktní a systém jeho pravidel nemá pevné hranice. Paleo dbá na to, abyste poslouchali více své tělo a dokázali porozumět tomu, co a kolik toho potřebuje. Jíte, když cítíte, že máte zrovna hlad. Není striktně nařízeno kdy. Můžete dokonce dodržovat tzv. IF (Intermittent Fasting) neboli přerušované půsty. Nebo si čas od času můžete dopřát nějaký ten dezert vytvořený z povolených „paleo“ surovin.

Dokonce si ve směru Paleo Primal můžete střídmě dopřát kvalitní mléčné výrobky. No a když cítíte, že jste trochu vybočili z cesty, anebo si na úkor menších porcí zeleniny, bílkovin a tuků dovolujete více „paleo“ dezertů, než by bylo zdrávo, není nic jednoduššího než si naordinovat kompletní restart pro své tělo v podobě programu Whole30. Je to krátkodobý, skvěle fungující stravovací program, který vytvořili Dallas a Melissa Hartwigovi. Jeho účelem je ozdravit zažívací trakt, obnovit metabolismus a posílit imunitní systém.


  6:00,  aktualizováno  25. března 2019 18:51