Obdivujete lidi, kteří umí malovat? Vždycky jste chtěla hrát na hudební nástroj, zpívat či fotografovat? A co vaše nesplněná sportovní přání? Objevte koníčky, které vám dosud unikaly. Na to totiž nikdy není pozdě!

Možná už spoustu let toužíte po tom, naučit se hrát na lesní roh nebo paličkovat krajky, máte tedy jasný směr. Ale třeba jen cítíte, že byste potřebovala v životě nový podnět, a nevíte přesně jaký.

„Na to, aby člověk začal s novým koníčkem či aktivitou, není nikdy pozdě. Každý má individuální dispozice. Nejde o to, stát se novým Mozartem či Picassem, důležité je, že obohatíte život o nové podněty, stimulujete mozek a posunete se z místa,“ říká psycholožka Eva Malá. To potvrzují i výzkumy. Například ten z roku 2015, který byl publikován v magazínu Annals of Behavioral Medicine. Podle něj vám čas strávený nad koníčky pomůže odbourat stres stejně dobře jako sport. Lidé, kteří se věnovali pravidelně koníčkům, vykazovali o víc než třetinu menší depresivní sklony a cítili se mnohem lépe než ti, kteří hobby neměli. Výzkum provedený na Mayo Clinic ve stejném roce zase tvrdí, že koníčky jsou jedním z nejlepších stimulantů mozku vůbec. Kromě toho, že si jimi zlepšujete kreativitu a kognitivní schopnosti, trénujete i paměť a zvyšujete si inteligenci. A vědci ze San Francisco State University zase tvrdí, že ­pokud se budete věnovat kreativním koníčkům, budete mnohem úspěšnější v práci.

Učení v dospělosti – V čem to budete mít lehčí než děti


? Větší motivace Dospělí si obvykle dokážou lépe zdůvodnit, proč se danou věc chtějí naučit.
? Okamžité využití Třeba u cizích jazyků máte před sebou jasnou vizi letní dovolené, tím se vaše motivace zvyšuje.
? Víte, co na vás platí Už sami sebe znáte spoustu let a víte, co na vás zabírá i jak ze sebe dostat to nejlepší. A například i to, jaký typ paměti máte (jestli potřebujete spíš věci vidět, slyšet, nebo kombinaci obojího).
? Reálný odhad Umíte lépe odhadnout, co bude pro dosažení vašeho cíle potřeba udělat, a nejste zklamaní a znechucení, pokud se výsledek nedostaví okamžitě.
? Zpětná vazba Dokážete lépe zpracovat zpětnou vazbu od učitele a poučit se z ní.

V aktuální Ženě a život najdete spoustu zkušeností žen, které se nebály v jakémkoli věku vyzkoušet něco nového. A nelitují! Inspirujte se v ŽaŽ, která je právě v prodeji.

  8:00,  aktualizováno  26. března 2019 9:22