Osvojte si účinné metody, jak si zvýšit imunitu a připravit se na chladnější roční období a kontakt s všemožnými bacily.

Otužování je jednou z nejlepších forem prevence nachlazení, rýmy a angíny, ale pomáhá i při problémech s vysokým tlakem, a dokonce i při bolestech zad a kloubů.

„Díky pravidelnému otužování se dokážeme lépe přizpůsobit teplotním výkyvům. Nejvhodnější je otužování od dětského věku, ale začít samozřejmě můžeme i v dospělosti,“ vysvětluje praktická lékařka Pavla Myslíková z Lékařského domu Praha 7 s tím, že pozitivní účinky se projeví zhruba za měsíc.

Opláchnout se tu a tam chladnější vodou ale nestačí, otužování by mělo být celoživotní aktivitou: „Začněte méně intenzivně a postupně si přidávejte, prodlužujte také dobu otužování. Otužujete-li se vodou, omývejte se zpočátku jenom mokrou žínkou zhruba 3 až 4 minuty, poté přistupte k pravidelným sprchám chladnou vodou v délce asi 2 minuty a postupně čas prodlužujte, maximálně ale na 5 minut. Přidejte i spánek v dobře vyvětrané a chladnější místnosti a příliš se na spaní neoblékejte!“

Začněte u dětí


http://gty.im/983027964

Oblékejte je přiměřeně
Už jste někdy slyšeli na hřišti dítě, že by si stěžovalo na zimu? To spíš zaslechnete ustarané matky: „Vezmi si čepičku! Kde máš rukavice? Pojď si pro mikinu!“ Nenavlékejte děti víc, než je nutné. Uvědomte si, že jsou (na rozdíl od nás) stále v pohybu. V každém případě oblečení vrstvěte a využívejte moderní funkční materiály. „Oblíbený je systém Play Layers, kdy do kvalitní membránové bundy bez podšívky můžete v průběhu roku vpínat mikiny o různé tloušťce podle aktuální teploty,“ doporučuje ­Kateřina Princová ze Ski and Bike Centra Radotín.
Doma nepřetápějte
Před spaním vždy vyvětrejte. Teplota v místnosti na spaní by neměla přesáhnout 18 stupňů. Pokud máte termostat, zvyšte teplotu až hodinu před tím, než dítě vstává.
Dbejte na vlhkost vzduchu
Stačí položit mokrý ručník na topení. Předem ho řádně vymáchejte, aby se do vzduchu nevypařovaly zbytky pracího prášku a aviváže. Vlhkost vzduchu v místnosti má být 45 až 65 procent.

Zaujalo vás téma otužování, Více si přečtěte v aktuálním vydání Ženy a život, tkeré je právě v prodeji. Jen za 35 Kč!


  12:00,  aktualizováno  26. března 2019 16:30