Je mu pouhých 25, ale patří k nejvyhledávanějším výživovým poradcům u nás, na jeho jídelníčky se stojí fronty. S Josefem Tóthem jsme si povídali o tom, kudy vede cesta za vytouženou postavou.


Jak se stalo, že jste se začal věnovat výživovému poradenství?


Zdravou výživou jsem se začal zabývat už na střední škole. Myslím, že každý mladý kluk chce mít svaly a vypadat dobře. Můj případ byl úplně stejný. Obje­vily se však u mě zdravotní komplikace s imunitou a ORL, následovala operace a další zákroky. Právě vyvážená strava a pochopení funkcí lidského těla pro mě byly klíčové, abych sám sobě pomohl vrátit se do normálního stavu a plnohodnotně fungovat. V té době jsem se ponořil do studia opravdu intenzivně. S poradenstvím jsem ale začal až mnohem později, protože tento obor je nesmírně rozsáhlý a trvá celou řadu let, než člověk nasbírá potřebné znalosti k tomu, aby si mohl dovolit radit ostatním.Co z vaší práce vás nejvíc baví?


Nejvíc mě baví připravovat lidem jídelníčky. Díky zpětné vazbě klientů totiž sbírám praktické znalosti a vidím ty reálné výsledky – je úžasné, jak se lidé mění před očima nejen fyzicky, ale i psychicky.Na jaké dotazy v rámci hubnutí ­nejčastěji odpovídáte?


Lidé si dělají naději, že získají nějaký tajný tip nebo radu, jak rychle zhubnout a jak rychle nabrat svaly. Ona­ taková tajná rada opravdu existuje: Nehledat zkratky! Mnoho lidí ztratí roky života tím, že se snaží najít tajemnou formuli k vysněné postavě. A jediné, co ve výsledku nikdy nezkusili, je jíst zdravě a přidat nějaký pohyb.A vy jim na to říkáte…


Nenechte se zlákat rychlým hubnutím. Redukce tuků je omezená a tělo se jejich rychlé ztrátě brání. Mnoho diet funguje na principu odvodnění, ale v takovém případě si vždycky vysloužíte jojo efekt a jako bonus zpomalení metabolismu. Čím víc budete tělo trápit ­dietami, tím pomalejší metabolismus získáte. Vykašlete se na detoxikace, ketogenní diety, sacharidové vlny, pití koktejlů místo jídla, tukožroutské polévky, hubnoucí legíny, detoxikační náplasti a další blbosti. Nehledejte zkratky – začněte jíst zdravě. Zdravá strava totiž není jen o tom, být hubený, ale o tom, být zdravý, cítit se zdravě a vypadat zdravě.


JOSEF TÓTH

? Zdravou výživou se zabývá od sedmnácti let. Za dobu svého profesionálního poradenského působení poskytl svým klientům víc než tisíc jídelníčků a osobních konzultací.

? Je spojený s facebookovou skupinou Fitness Motivation CZ.

? Spolu s Pavlem Walekem napsal dvě knihy o výživě a zdravém životním stylu.

? Ve volném čase chodí do posilovny, rád cestuje a dívá se na dobré filmy.

? Více se dočtete na www.michaljoseftoth.czCelé znění rozhovoru s Josefem Tóthem, v němž se dočtete mimo jiné to, jaké chyby dělají lidé při hubnutí nejčastěji, najdete v aktuálním vydání časopisu Žena a život, které je právě v prodeji.