Designérka Karolína Stryková má skvělé nápady a vize. Její matka Zdena Zlatová je umí realizovat a dostat výsledek společné práce k ostatním. Díky jejich schopnostem a nadšení vznikají z vyřazených lodních kontejnerů chaty Blokki. Když je vidíte, hned pochopíte, proč v jedné z nich našly útočiště před dnešním zrychleným světem i Karolína se Zdenou.

Vybudovat chatu z vyřazeného lodního kontejneru je váš nápad, nebo jste se někde inspirovaly?


KS: Ve světě se z kontejnerů ­staví poměrně běžně, samo­zřejmě nejvíce v zemích s teplým podnebím, kde není nutné stěny izolovat. V Gruzii je z kontejnerů dokonce postavený hotel v horách, ve švýcarském Curychu je známá několikapatrová prodejna batohů Freitag. Na vlastní oči jsem ani jednu ze staveb neviděla, objevila jsem je na internetu a musím říct, že myšlenka vybudovat stavbu z kontejneru mě ­nadchla.
ZZ: Stavět z kontejnerů je rozhodně jednodušší a levnější než postavit dům z cihel. My navíc používáme výhradně vyřazené kontejnery, které by se už ­nedaly používat na přepravu zboží. Nejde tedy o recyklaci, ale o upcyklaci, v ­rámci níž vdechujeme nepoužívanému kontejneru nový život.


A jak vás napadlo pustit se do stavby chaty?


KS: Po chatě jsem toužila vždycky. V naší rodině nikdy nikdo chatu neměl, vyrostla jsem v Havlíčkově Brodě a všichni příbuzní měli dům buď ve městě, nebo poblíž na Vysočině. Kvůli studiu jsem se přestěhovala do Prahy a po pár letech jsem pocítila silnou potřebu z města utíkat, kromě toho jsem toužila zažít tradiční české chatařství. Hledala jsem možnosti, jak si svůj sen splnit, a narazila na možnost stavět z kontejnerů. Projekt jsem poslala tá­tovi s tím, že by se něčemu podobnému měl začít věnovat.
ZZ: Ve stavebnictví se pohybuju celý svůj profesní život. S dnes již bývalým manželem jsme měli stavební firmu, stavěli jsme bytové domy. Ve chvíli, kdy Karolína s nápadem přišla, jsme se s mužem akorát rozcházeli a já jsem hledala únik ze společného velkého, přetechnizovaného domu. Zatoužila jsem po vlastním bydlení v jednoduchém, snadno ovladatelném stylu. Můj sen se prolnul s dceřiným nápadem postavit chatu z kontejneru.


Dnes už po republice stojí několik vámi realizovaných staveb. Postavily jste tedy nejdřív chatu pro sebe a pak ji začaly nabízet i ostatním?


KS: Táta přivezl první kontejner a za pomoci zkušených stavařů a techniků jsme začali zkoušet, co všechno se z něj dá udělat. První pokusy nebyly úspěšné, ale rychle jsme se učili.
ZZ: Bylo krásné sledovat, jak nám nový projekt roste pod rukama, jak vzniká nádherná stavba podle našich představ. Nadchl nás vnitřní prostor kontejneru, atraktivní tvar kvádru. ­Pocházíme z umělecké rodiny, líbí se nám minimalistický, barevně střídmý, jednoduchý severský styl. Čím víc nás stavba pohlcovala, tím nám bylo jasnější, že nás nebaví tvořit jen pro sebe. Tak vznikla značka ­Blokki, postavená na příběhu naší chaty. Díky tomu ­ovšem nebyla naše ­vlastní stavba dokončena jako první. Začaly se nám scházet zakázky a naše chata se stala ­kovářovou kobylou. Zpětně také vidíme, že naši první zákazníci byli velice odvážní, chatu u nás koupili, aniž by ­viděli finální výsledek. I jejich dů­věra nás hnala dál.

Celý rozhovor si můžete přečíst v aktuální Ženě a život, která je právě v prodeji!

  15:00,  aktualizováno  26. března 2019 11:59