Vložky a tampony jsou tu už desetiletí. Na přetřes se ale dostává jejich vliv na planetu. Existují i jiné, k životnímu prostředí šetrnější varianty, díky kterým přečkáme menstruaci v naprostém pohodlí.

_____________________________________________________________

V období periody myslíme především na svůj komfort. Chceme být spokojené a cítit se skvěle i během těchto zhruba pěti dní. Do popředí se víc a víc dostávají zajímavé menstruační pomůcky, které jsou oproti těm klasickým nejen velmi pohodlnou va­rian­tou, ale navíc jsou šetrné k životnímu prostředí. Jaké vymoženosti hýbou ženským světem?

Menstruační kalíšek

Opakovaně použitelná hygienická pomůcka je vyrobena z odolného materiálu, nejčastěji z lékařského silikonu. Během menstruace si ji žena zavede do pochvy a v průběhu dne, ideálně jednou až třikrát, vylévá nashromážděnou krev. Kalíšek je před prvním použitím a mezi jednotlivými periodami dobré vyvařit, případně použít sterilizační tabletu. Na rozdíl od tamponu, který vsakuje až třicet pět procent poševní vlhkosti, kalíšek po zavedení tekutinu pouze sbírá. Uvnitř tedy nemění pH, nevysouší a nezanechává za sebou vlákna.

SOUTĚŽ: Vyhrajte na našem Instagramu vlastní menstruační kalíšek Mooncup.

Látkové vložky

Vyrábějí se z bavlny, bambusu nebo froté. Podle pacientek MUDr. Radka Havlase jsou velmi příjemnou, měkkou a prodyšnou variantou klasických jednorázových vložek. Oproti nim mají ovšem jednu drobnou nevýhodou. Mají sice velmi podobný tvar, ale jsou objemnější. Jejich základem je vnější část, do které se vkládá vnitřní vložka, která má nepropustnou vrstvu. Obě části jsou pratelné a při jejich důsledné údržbě nehrozí žádné riziko. Vyrábějí se v různých barvách a jejich cena se pohybuje okolo 300 korun. I když jsou pořizovací náklady vyšší, látková vložka vám vydrží i čtyři roky.

Menstruační kalhotky

Jsou pohodlné, snadno pratelné a na první pohled by jen málokdo poznal, že jde o menstruační pomůcku. Součástí těchto speciálních kalhotek je savá vrstva, která velmi rychle vstřebává tekutinu dovnitř a dokáže absorbovat obsah až tří vložek. Prodávají se v několika barvách, designech, velikostech a můžete volit i mezi různými stupni savosti. Bez problémů se tak dají používat v průběhu celého menstruačního cyklu. Každý večer je stačí propláchnout studenou vodou a vyprat v pračce bez aviváže, klidně i s ostatním prádlem. Jejich cena se pohybuje okolo 700 korun. Z hygienických důvodů je ale dobré zakoupit alespoň dva kusy pro případ výměny, třeba když přes noc nechcete využít klasickou vložku.

Menstruační houba

Přírodní mořská houba se používá stejně jako menst­ruační tampon. Na vyjmutí je však místo šňůrky otvor pro prst. Zavádí se navlhčená nebo s použitím lubrikač­ního gelu na čtyři až šest hodin podle intenzity menst­ruace. „Lze s ní plavat, saunovat se i milovat se. Rizikem je dlouhý ‚pobyt‘ v pochvě – krev je dobrou živinou pro bakterie,“ tvrdí MUDr. Havlas. Jedna houba vydrží tři až šest měsíců podle toho, jak se o ni žena stará. ­Výhodou je pohodlí a také fakt, že je ekonomická a plně rozloži­telná. Její cena se pohybuje okolo 200 korun.

Ekotampony

Klasické tampony primárně tvoří syntetické či polosyn­tetické materiály jako umělé hedvábí nebo viskóza. S nimi je spojován zvýšený výskyt syndromu toxického šoku. ­Pokud jste zastánkyní tohoto typu menst­ruační ­pomůcky, zkuste sáhnout po kvalitnější variantě. ­Běžně už jsou k dostání tampony ze stoprocentní biobavlny, ­které jsou šetrnější nejen k vašemu zdraví, ale také k  ­ přírodě. Jsou totiž zcela rozložitelné. Primář Radek Havlas ovšem upozorňuje na to, že stejně jako u menstruačních houbiček je i zde riziko zvýšené možnosti ­výskytu bakterií. Cena ekologických tamponů se pohybuje lehce přes sto korun. 

  17:00