Na světě se pěstuje zhruba 1200 druhů rýže. Její zrna nejsou jen bílá, mají různé tvary, barvy i chutě. Poznejte alespoň některé z nich. Vařte je a používejte tak, aby vynikla jejich jedinečnost. Jen tak si je opravdu vychutnáte.

Basmati
Je to nejušlechtilejší odrůda rýže. Je pěstována na úpatí Himálaje v Indii a Pákistánu, na místech, kde jsou rýžová pole zavlažována vodou přímo z ledovců! Za svou kvalitu vděčí nejen svému původu, ale i zpracování. Po sklizni je totiž rok až dva uskladněna v temnu a suchu, aby se zbavila veškeré ­vlh­kosti, a až poté se očistí a distribuuje. Rýže basmati je typická štíhlým, dlouhým a kvalitním zrnem a i po uvaření zůstává sypká. Zrnka jsou při zpracování zbavena slupky, díky tomu se rýže rychle vaří a je dobře stravitelná. Fantastická je její jemná oříšková chuť i jedinečná vůně. Je to lahodná příloha k nejrůzněj­ším pokrmům, ke smaže­nému i pečenému masu, k omáčkám exotickým, jako je třeba kari, i evropským.

Jasmínová
Tento druh rýže se pěstuje hlavně na severu Thajska. Subtropické klima a vlast­nosti zdejší půdy dodávají této rýži jedinečné aroma. V průběhu vaření voní po jasmínových květech, odtud název jas­mínová. Svým vzhledem se na první pohled podobá basmati. Její zrníčka jsou dlouhá, lehce průsvitná. Ale po uvaření má lepivější strukturu. Také proto je tolik populární v Asii, kde se rýže jí hůl­kami a je dobře, že drží pohromadě. Abyste si naplno vychutnali její květinové aroma, je lepší ji servírovat s méně výraznými druhy masa. Skvěle se doplňuje s kuřetem, krůtou, králíkem či krevetami. Chutnat vám bude k zeleninovému kari.

Kulatozrnná


 


Jedna z nejlepších odrůd rýží určených pro vaření rizota je carnaroli. Pěstuje se pouze v malém množství, a to v oblasti severní Itálie. Díky vysokému obsahu škrobu je nazývána „královnou italské rýže“ a rizoto má díky ní
správně krémovou konzis­tenci. Při vaření se musí míchat, aby se škroby uvolnily a pokrm zhoustl. Další kulato­zrnné rýže pěstované v Itálii jsou arborio a vialone nano. Z obou se vaří hlavně rizoto a další italské spe­ciality. Ale skvěle se hodí i jako příloha k omáčkám a do sladkých rýžových pokrmů.

 

Červená rýžeV Thajsku, Bhútánu, jižní Indii a také ve Francii se pěstuje hnědá a červená rýže. Jde o neloupanou rýži plnou vlákniny a vitaminů. Má tmavo­hnědou barvu, příjemnou ořechovou vůni a po uva­ření si zachovává pevnost na skus. Vaří se zhruba 40 minut. Pro zkrá­cení doby varu se namáčí přes noc. Červená rýže se po­užívá hlavně v kombinaci s jasmínovou rýží. Vzniká tím velmi příjemný kontrast v chuti i struktuře. Červená i hnědá rýže se hodí do salátů a vegetariánských pokrmů, jako příloha k ­tučným rybám i smeta­novým omáčkám nebo jako zavářka do polévky.

Jak rýži vařit


Každá rýže si žádá jinou dobu úpravy. Ale při jejím vaření se můžete držet jednoduchých zásad. Na jeden hrnek rýže potřebujete zhruba 11 hrnku studené vody. Rýži vařte v širokém kastrolu s poklicí. Můžete ji rovnou zalít studenou vodou, nebo ji nejdříve osmahněte na oleji a teprve potom zalijte vodou. Po přivedení vody k varu vařte zaklopené na velmi mírném teple do změknutí.

Rýže se skvěle hodí třeba zrovna ke kari. Recepty, jak ho připravit, najdete v aktuální Ženě a život!


  15:00,  aktualizováno  26. března 2019 14:12