Problémy ve vztahu míváme všichni. Ale o tom, zda je nejvyšší čas se rozejít, nebo se pokusit o záchranu, rozhodují zdánlivé maličkosti. Ty vám mnohé napoví!

Dokážete k sobě být vlídní?


Sklouznout ke kritizování partnerova chování je tak snadné – ve vztahu se to stává do­cela často. Tvrdit, že za všechno může partner, ale ničemu nepomůže. „Zaměřit se na kon­krétní problémy přináší lepší výsledky, než když budete partnera jen obviňovat,“ tvrdí Gaspard. Přece jen existuje velký rozdíl mezi větou „ty mi nikdy nezavoláš, že přijdeš později, a to mi přijde sobecké“ a větou „když mi nezavoláš, že se opozdíš, tak o tebe mám strach“. Poukážete-li na problémy tak, aby to nevyznělo jako výtka, nakonec se určitě doberete lepšího výsledku.

Máte chuť být lepší?


Pojem „bezbolestná zóna“ vymyslel poradce David Akiva, autor knihy Osm kroků k záchraně manželství. „Vaším prvním cílem musí být odstranění těch nejhorších komunikačních ­faulů a zmírnění silných negativních emocí po do­bu tří až čtyř týdnů,“ tvrdí Akiva. V zásadě se musíte shodnout, že se po dobu zhruba jednoho měsíce nebudete vzájemně kritizovat, říkat si nic ošklivého a že si budete dávat větší pozor na vše, co si říkáte. Podle Akivy po ­takové době ty nejnepříjemnější emoce opadnou a vy pak můžete přistoupit k diskusi o problémech a výměně názorů. Výhoda je, že vaše city už nebudou tak rozjitřené, a tak vznikne větší šance na racionální debatu.

Umíte řešit konflikty?


Spory je třeba řešit, ne se jim vyhýbat. „Dávejte si ovšem pozor, abyste své myšlenky, touhy a pocity vyjadřovala s respektem k partnerovi,“ upozorňuje Terry Gaspard. „Pokud partneři problémy zametají pod koberec, vzniká ve vztahu nežádoucí pnutí. Vždy je lepší nehromadit v sobě negativní pocity a vypouštět je ven.“ Konstruktivní spor není nic složitého, pokud probíhá podle pravidel. „Vyhýbejte se osobním útokům,“ radí Gaspard. Snažte se klást otázky, které vám pomohou pochopit, co od vás partner chce. Vyhněte se různým urážlivým či znevažujícím postojům (obracení očí v sloup, zesměšňování, nadávky, sarkasmus). „Spor musí být veden ­čistě a férově, musí se zaměřovat na konkrétní problém a nic jiného. Hlavní pravidlo: nad jedním problémem jedna hádka. Spory se nevyhnou žádným vztahům, a pokud se při nich chováte jako dospělí, mohou představovat konstruktivní způsob řešení ­problémů.

Podělte se s námi o sůvj názor: Máte za sebou krizi ve vztahu? A podařilo se vám ji zvládnout? Co vám pomohlo? Napište nám na Facebook Ženy a život. Tři nejzajímavější odpovědi odměníme hezkým dárkem.

Další indicie, které vám napoví, zda má smysl váš vztah dále udržovat, najdete v článku v aktuálním vydání Ženy a život, které je právě v prodeji.
 

 

 

 

  7:00,  aktualizováno  26. března 2019 11:56