Vůně mají až magickou moc. Výzkumy poukazují na to, že prostřednictvím specifických vůní lze ulevit i pooperačním pacientům, kterým vůně ulevují od bolesti.

______________________________________________________________

O aromaterapii je známo již po staletí, že nám může pomoci cílit se lépe, vůně jsou pro nás pomocníkem při stresu, nespavosti či sklíčenosti, a dokonce s jejich pomocí můžeme snadněji skoncovat i s kouřením.

Citronem proti splínu

Vůně citrusů nám dokáže zlepšit náladu. V Japonsku vědci provedli malý výzkum, při kterém pacientům s diagnózou deprese rozmístili v místnostech, kde trávili většinu svého času, voňavou směs z citrusů skládající se převážně z citronového oleje. Výsledkem bylo, že se pacientům regulovala hladina hormonů a výrazně se jim snížila potřeba dávek antidepresiv. Účinek vůně citrusů si můžeme jednoduše otestovat sami při použití produktů s citrusovými vůněmi a pár kapkami citronového oleje.

Jasmín pro klidný spánek

Pokud nás trápí problémy se spánkem, večer se otáčíte a nemůžete usnout, jste neklidní a ráno polámaní, je na čase vyzkoušet aroma jasmínu. Vůně jasmínu pomáhá dosáhnout klidného spánku právě díky svým uklidňujícím účinkům. Byly provedeny výzkumy, které ukázaly, že osoby, které spaly v místnosti vonící po jasmínu, měly spánek mnohem klidnější, byly odpočatější a vstávalo se jim druhý den lépe. Rovněž si tyto osoby vedly lépe při kognitivních testech, což může být zajímavý poznatek pro studenty či sportovce, kteří před důležitým testem si zápasem trpí neklidným spánkem.

Stop kouření s černým pepřem

Studie z roku 2013 zveřejněné v časopise Journal of Alternative and Complementary Medicine uvádí, že vůně černého pepře potlačuje chuť na cigaretu i abstinenční příznaky kouření. Vdechnutí pachu černého pepře účastníkům výzkumu navodilo pocit mírného pálení v krku, což je stejný pocit, jaký mají kuřáci při užití nikotinu. Olej s vůní černého pepře navíc snižuje chuť k jídlu, což mohou abstinující kuřáci také ocenit.

Skořice zlepšuje rovnováhu

Americký neurolog Alan Hirsch provedl test, při kterém podrobil účastníky zkouškou stability. Z výsledků vyplynulo, že osoby, které měly k dispozici vůni skořice, významně zlepšily svou rovnováhu. Test byl proveden s několika vůněmi a skořice vyhrála při testu stability na plné čáře. Vůně skořice má však další blahodárné účinky na naši mysl, zlepšuje naše motorické dovednosti, snižuje únavu a zvyšuje ostražitost a výkon.

Banán či vanilka proti pocitu hladu

Pokud hledáme vůni, která nám pomůže snížit chutě na dobroty, sáhněme po vůni vanilky či banánu. Určité pachy spouštějí uvolňování hormonů, které nám navozují pocit sytosti. Mezi tyto pachy patří právě vůně banánu a vanilky. I s těmito vůněmi byly provedeny testy, během kterých účastníci čichali k různým aroma v době pocitu hladu. Nejlepších výsledků a ztrátu hmotnosti docílili účastníci, kteří si zvolili vůni banánu či vanilky.

Tipy na produkty se zmíněnými vůněmi:

  11:41