Kdy naposledy jste byla na preventivní prohlídce u svého praktického lékaře, gynekologa nebo zubaře? Vyplatí se je absolvovat, zvlášť když vám je hradí zdravotní pojišťovna. Víte, na co všechno máte nárok?

Prvním místem, kam zamířit, by měla být ordinace vašeho praktického lékaře. Tady při preventivní prohlídce, kterou byste měla absolvovat každé dva roky, získáte docela dost informací o svém zdraví, což je základ pro jakoukoliv změnu ­životního stylu. Těžko se můžete pustit do hubnutí nebo začít se sportem, když vlastně nevíte, v jaké kondici vaše tělo je a zda už nemá ­nějaké zdravotní potíže.
Preventivní prohlídka se skládá z kompletní anamnézy a zhodno­cení rodinné zátěže, což je podrobný rozhovor, kdy je dobré na sebe prozradit i „hříchy“ jako počet vykouřených cigaret nebo jak často pijete alkohol. Následuje vyšetření, kdy vás lékař prohlédne, poslechne si srdce, plíce a podobně. Taky vás čeká odběr krve a vyšetření moči, ty dokážou odhalit třeba to, jak pracují vaše ledviny, jak jste na tom s cholesterolem nebo jestli vám nehrozí diabetes 2. typu. Praktický lékař vás také může poslat ke specialistovi, když budete potřebovat odbornější péči. Poradí vám i s preventivním screeningovým vyšetřením zaměřeným na rakovinu tlustého střeva a konečníku. Provádí se od 50 let a pojišťovny jej hradí.

Úsměv, prosím


Položit se na zubařské křeslo chce ­trochu odvahy, zvlášť když byste na preventivní prohlídku měla chodit alespoň jednou za rok. Zdravotní pojišťovna vám ale platí hned dvě prohlídky ročně, jejich rozsah je však omezený. Stomatolog vám zkontroluje stav zubů i okolních tkání, podívá se také na to, jak drží vaše zubní výplně či zda je třeba je vyměnit, a provede i preventivní vyšetření zaměřené na možné nádory v této ­oblasti. Součástí preventivní pro­hlídky by měla být i kontrola toho, jak dobře zvládáte dentální hygienu. ­Problém je však v tom, že právě na tuto část ­prevence lékaři obvykle nemají dost času. Navíc jsou zvyklí spíš řešit problémy se zuby a jejich okolím. Proto je dobré pravidelně navštěvovat také dentální hygieničku, která se specia­lizuje právě na prevenci a dokáže vám nabídnout nejen profesionální dentální hygienu. Také vám ­poradí, jak se o své zuby správně starat s ohledem na to, že máte třeba citlivé krčky či sklony k zánětu dásní. Její péči si ale musíte zaplatit ze svého. Jedna návštěva vyjde zhruba na 600 až 1300?Kč.

Jen pro ženy


Jednou ročně máte nárok také na preventivní gynekologickou pro­hlídku, jejíž součástí je odběr buněk na cytologické vyšetření. Díky němu je možné poznat, zda nedochází ke změnám, které mohou vést k rozvoji nádorového onemocnění. Vlastní prohlídka se pak liší podle toho, ­kolik je vám let, zda a případně kdy plánujete mateřství či jaký je váš sexuální život. To znamená, že by váš gynekolog měl vědět i to, jestli nemáte za sebou nějaké „úlety“ a bojíte se, že jste se mohla nakazit pohlavně přenosnou chorobou. I toto vyšetření vám zaplatí zdravotní pojišťovna, jen se nesmíte stydět o něj požádat.
Pokud byste ráda věděla, kolik času máte na plánování mateřství, můžete využít také možnost vyšetření své plodnosti. To se skládá z několika různých kroků a nabízejí je centra ­asistované reprodukce, některé gynekologické ambulance či soukromé ­laboratoře. V případě, že je absolvuje žena, která už má problémy s otěhotněním, obvykle je hradí zdravotní pojišťovny. Pokud ale o ně požádá žena „jen tak“ s tím, že chce znát svou plodnost s ohledem na budoucnost, velmi pravděpodobně je uhradí za svého. Cena za tato vyšetření může být od tisíce korun výš.
K péči o ženské zdraví patří i čas, který věnujete svým prsům při samovyšetřování. Vyšetření v ordinaci záleží na vašem věku. Do 40 let je vhodnější absolvovat ultrazvuk, pro starší ženy je určený mamograf. Od 45 let je pak preventivní mamogra­fické vyšetření hrazené všem ženám jednou za dva roky. Pokud jste mladší a nemáte žádné zdravotní problémy, zaplatíte za ultrazvukové vyšetření zhruba 500?Kč a za mamografické ­vyšetření okolo 800 až 1000?Kč. ­Některé zdravotní pojišťovny ale ­nabízejí na tato vyšetření příspěvky.

Vidíte dobře?


Trochu stranou u lidí stojí preventivní ­vyšetření zraku u očního lékaře. Mnohá onemocnění zraku přitom přicházejí nenápadně a mohou se ­vyvíjet i léta, aniž by je postižený ­začal řešit. A může dojít i k situaci, kdy zhoršující se zrak začne ohro­žovat i jeho samotného či okolí, ­například když řídí automobil bez správně korigované oční vady.
Většina lidí si pod vyšetřením ­u očního lékaře představí především změření dioptrií nutných k tomu, abychom dobře viděli do blízka i do dálky. Kompletní oční vyšetření však zahrnuje řadu testů, které vyhodnotí zdraví očí a kvalitu vidění z mnoha různých hledisek. Nejde jen o to, vybrat ty správné brýle, tedy změřit krátkozrakost, dalekozrakost a astigmatismus, ale také posoudit třeba to, jak oči spolupracují, nebo vyhodnotit příznaky možné infekce či ­jiného onemocnění oka. Měří se rovněž nitrooční tlak. Pokud je zvýšený, existuje vyšší riziko rozvoje zeleného zákalu. Toto vyšetření je hrazené ze zdravotního pojištění.

Očkování pro dospělé


Lidé většinou vědí, že je třeba se dát očkovat při cestě do exotické ciziny, a Možnost dát se očkovat proti chřipce či klíšťové encefalitidě se občanům připomíná poměrně často. Ale co víc?

? V současnosti je pro ­dospělé povinné pouze ­očkování proti tetanu, ­které je také plně hrazené ze zdravotního pojištění. Přeočkovává se vždy po 15 letech a provádí ho praktický lékař. Ten by také měl sledovat termíny vašeho očkování.
? Praktický lékař by vám měl nabídnout i vakcínu, která vás ochrání proti ­černému kašli a záškrtu. Tu si ale musíte zaplatit ze svého. Stojí asi 1000?Kč.
? Pokud cestujete, a to i po Evropě, je vhodné ­absolvovat očkování proti žloutence typu A a B. ­Podávají se tři dávky, jedna stojí asi 1800?Kč.
? Pokud jste jako dítě neprodělala plané neštovice, je na zvážení i očkování proti nim.
? V případě, že jste se ­narodila dříve než v roce 1975, je pro vás vhodné také přeočkování proti ­spalničkám, které se ­nedávno znovu objevily na Ostravsku. Stačí jedna dávka a stojí 800?Kč.
? Více se dozvíte na www.ockovacicentrum.cz.

  15:00,  aktualizováno  26. března 2019 10:56