Mentální zátěž není výmysl. a když nedáte pozor, zničí vás. Kdo vlastně řekl, že zrovna vy máte být vrchní krotitelkou rodinného cirkusu? Vždyť logistika domácnosti je práce na plný úvazek.

Mít na krku celou domácnost není brnkačka. Vyprat prádlo, nezapomenout na ničí narozeniny, nakoupit jídlo – člověk aby držel v hlavě milion věcí. ­Možná patříte mezi ty šťastné, s nimiž si partner dělí odpovědnost ­fifty–­fifty (spíš to tak ale nebude). Jenže i když se o povinnosti dělíte, stejně toho patrně nesete na bedrech víc vy. Proč? Právě kvůli du­ševní zátěži. Chcete se už konečně zklidnit a uvolnit? Tak si z toho nákladu do­volte trochu ubrat! Prozradíme vám, jak si to celé ulehčit.

Ženy táhnou domácnost


Mentální zátěž je neviditelnou součástí provozu domácnosti. Je to ten neustále aktivní seznam úkolů ve vaší hlavě. Jasně, vyluxovat nebo vyndat nádobí z myčky může někdo jiný. Jenže na vás je, abyste pomyslný úkolovník průběžně aktualizovala a připomínala všem, kterých se to týká, co je ještě třeba zařídit (anebo to mnohem častěji radši udělala sama). Coby žena zkrátka fungujete jako mozek domácnosti: víte, kdy je třeba kam zajít a co zařídit; víte, co je třeba udělat; víte, že děti spotřebovaly všechen kečup a je potřeba koupit nový… Máte prostě v ­hlavě miliardu nejrůznějších věcí a nové po­ložky přibývají. Vy totiž ­všechno řídíte a vy za všechno nesete zodpovědnost.
Je to dokázáno i vědecky. Ženy toho v domácnosti dělají více nejen fyzicky; pět různých studií z minulého roku prokázalo, že v domácnosti jsou to především ženy, na jejichž bedrech leží organizování, pamatování si, rozvrhování a připomínání úkolů. Tohle všechno dovede být pěkně stresující. Vědci prokázali, že duševní zátěž může vést k nárůstu úzkosti, rozrušení, ba dokonce že se z ní člověk může zhroutit. Jenže kdo to všechno udělá, když ne vy? To je právě ten problém. Když si nebudete pamatovat, že je potřeba koupit kečup, všimne si toho někdo jiný? Je vůbec možné ubrat z vlastní ­duševní zátěže?

http://gty.im/850273468

A co chlapi?


Většina mužů o mentální zátěži v životě neslyšela prostě proto, že jim o ní nikdo neřekl. O něčem takovém je vůbec nenapadne přemýšlet, takže vám potom připadá, že je jim všechno jedno. Začít byste tedy měla tím, že jim vysvětlíte, o co jde. Sedněte si s partnerem ke stolu, otevřete láhev vína a promluvte si o tom jako dva dospělí. Řekněte mu, co všechno se kolem něj děje. „Nejde o výčitky. ­Prostě mu vysvětlete, jak se věci mají,“ říká profesorka psychologie Elizabeth Hainesová (která spolupracovala na výše zmiňovaných studiích). Nestěžujte si, vysvětlujte. Jakmile partner pochopí, v čem je problém, můžete spolu probrat, jak si věci spravedlivěji rozdělit. Klidně může převzít správu rodinného kalendáře, dávat pozor na termíny schůzek a narozenin, ba dokonce může převzít zodpovědnost za nákupy, včetně zjišťování, jaké zásoby je třeba doplnit. Prostě se pokuste přehodit část své duševní zátěže na partnera!
Abyste mu mohla neviditelnou du­ševní zátěž ukázat, musíte ji nějak zpřítomnit. Zkuste si třeba celý týden zapisovat, co všechno děláte. Každou maličkost, kaž­dou upomínku, každý plán, všechno, na co musíte myslet. Někdy člověk ­prostě musí věci vidět na vlastní oči, aby pochopil, co se kolem něj děje. A dost ­možná překvapíte i samu sebe, až zjistíte, co všechno na vás visí.

http://gty.im/496076565

Jak to provést


Vzdát se kontroly nad děním kolem sebe není paradoxně vůbec snadné. ­Jenže vám nic jiného nezbývá. Navíc musíte partnerovi umožnit, aby nasekal pár chyb. Nakonec ale zjistíte, že podělit se o du­ševní zátěž podle toho, na co vám oběma stačí síly, je rozhodně lepší. Je váš partner matematický génius? Tak ať se stará o rodinný rozpočet a o pla­cení účtů! Tiffany Dufuová, autorka knihy ­Zahoďte ten míč (Jak udělat víc s menším úsilím), takto delegovala k zodpovědnosti za mimoškolní čas své dcery a za její volnočasové akti­vity svého manžela, který je mnohem společenštější než ona. „Mě to ­stálo ­spoustu času a energie,“ vzpomíná, „a jeho to baví mnohem víc než mě.“ ­Každý z vás dvou je přece jiný, má jiné přednosti i slabiny, ale když na partnera přehodíte povinnosti, které ho budou bavit víc než vás, ­nakonec na tom vyděláte oba.

Více se o tématu dočtete v aktuálním vydání Ženy a život, které je právě v prodeji. Jen za 25 Kč – i s přílohou Krásná do plavek!

  7:00,  aktualizováno  26. března 2019 10:45