Všechny zajímá, jak zvládnout smyk, jak řídit na náledí, ale vůbec netuší, jak moc vše ovlivní tak triviální věc, jako je posez za volantem.

Šéfredaktorka Ženy a život absolvovala na brněnském polygonu Školu smyku. Své zážitky popisuje v článku, který si můžete přečíst v aktuálním vydání Ženy a život, které je právě v prodeji.


Na tomto místě vás seznámíme se zásadami, co dělat, když to na silnici klouže:


? Jeďte plynule a včas přizpůsobte rychlost podmínkám na silnici.
? Když se dostanete do smyku a auto nezatáčí tam, kam točíte volantem, sundejte nohu z plynu, nebrzděte a netočte volantem ještě víc. Auto musí plynule ztrácet rychlost, aby se přední kola chytla.
? Vždy sledujte očima směr jízdy (to, kam chcete jet). Podvědomě to pomůže tomu, kam budete točit volant. A naopak, budete-li sledovat nebezpečně se přibližující strom, máte větší pravdě­podobnost, že se do něho trefíte.
? Pokud se vám auto začne přetáčet zadní částí, okamžitě a velmi důrazně točte volantem proti směru přetáčení zádi. Vždy vyšlápněte spojku a nebrzděte. U automatické převodovky řešte situaci pouze volantem.
? Není pravda, že vozy s pohonem na všechna čtyři kola nemohou dostat smyk nebo jsou proti nim odolnější.
? Před jízdou se správně usaďte a držte volant oběma rukama (dvěma prsty nemáte šanci smyk zvládnout).
? Snažte se pneumatikám dávat jen jeden pokyn – buď brzděte, nebo točte volantem.
? Dávejte si pozor na rychlost. Délka brzdné dráhy dramaticky narůstá s každým zvýšením rychlosti.
? Potřebujete-li krizově zabrzdit, dupněte na brzdový pedál vší silou a držte ho zašlápnutý, dokud auto nezastaví.Kurzy Bezpečné jízdy se pořádají na brněnském polygonu, více se o nich dozvíte na www.polygonbrno.cz.

 

  12:00,  aktualizováno  31. března 13:46