Prodej nemovitosti je událost, která většinu z nás nepotká častěji než jednou či dvakrát za život. i proto není od věci nechat si od odborníka poradit, jak na to.

Co je Home Staging?


Výraz home staging vznikl z anglického „home“ (domov) a „stage“ (scéna). Úkolem home stagera je profesionálně připravit dům či byt určený k prodeji či pronájmu, tak aby potenciálního zájemce zaujal. Jde především o odstranění rušivých dojmů a odosobnění prostoru (z nemovitosti je třeba vyjmout „domov“), aby se kupující v ­prodávané nemovitosti necítil jako na návštěvě, ale dokázal se s ní ztotožnit a vnímat ji všemi smysly.

Od začátku


Je to stejné, jako když se žena chystá na společenskou událost. Také neváhá se kvůli ta­kové příležitosti objednat ke kadeřníkovi i na kosmetiku nebo si pořídit nové šaty. Chce ­přece vypadat co nejlíp. A to platí i tehdy, když prodáváte dům či byt. Kupujícího musíte zaujmout. „Nikdy už totiž nedostanete druhou ­šanci udělat dobrý první dojem,“ vysvět­luje Ivanna Macháčková, která se věnuje home stagingu, tedy přípravě ­nemo­vitostí na prodej.
Nejde ale o zásadní opravy či přestavby. Správný home stager dokáže pomocí malých finančních ­prostředků vytvořit z vaší nemovitosti domácnost, do ­které by se chtěl ­nastěhovat každý. „Dobře provedený home staging ­zvedne cenu nemovitosti až o sedm procent,“ podotýká Ivanna, kterou můžete v případě zájmu kontaktovat přes FB.
Tím, že byt odosobníte, sjednotíte prostor využitím neutrálních barev, prosvětlíte ho a zútulníte, oslovíte mnohem širší okruh zájemců. A o to jde. ­Samozřejmě se snáz upravuje nemovitost, ze které se vystěhujete dřív, než ji zač­nete nabízet. Platí to ale i tehdy, když ji musíte dále obývat. „V takovém pří­padě vám pomohu i s přípravou na stěhování a logickým uspořádáním vašich věcí. Zásadní je pořídit si jednotné krabice, do nichž uložíte předem probrané a vytříděné věci,“ doporučuje Ivanna Macháčková. Když pak přijde zájemce na prohlídku prodávané nemovitosti, vyskládané krabice nenaruší celkový dojem z bytu.
Samotný home staging pak začíná úpravou stěn (zasádrování děr, odstranění nápadných barev, případně malování) a drobnými elektroinstalatér­skými pracemi (je důležité, aby fungovaly všechny vypínače a zásuvky). Součástí úprav je vhodné rozmístění nábytku a dokoupení dekorací, které finálně sjednotí vzhled interiéru. Home stager zajistí i profesionální fotografování, ­provedené za ­ideálních světelných podmínek. Není nutné vždy fotit za denního světla, jsou interiéry, které vypadají pěkně ­navečer s dobrým nasvícením.
Výsledkem dobře provedeného home stagingu je stav, kdy se nabízená nemovitost jeví jako prostorná, vzdušná, světlá, prakticky zařízená. Působí dojmem, že majitel po nastěhování nebude muset provádět nekonečnou řadu úprav, ale v klidu se nastěhuje a sžije s novým příbytkem.

Konkrétní tipy, jak připravit nemovitost na prodej, najdete v aktuálním vydání Ženy a život, které je právě v prodeji. S krásným kosmetickým dárkem na obálce!

  17:00,  aktualizováno  26. března 2019 10:24