„Přestaň si už hrát a mazej se učit!“ Tak tenhle klasický rodičovský pokyn si můžete příště ušetřit. Bojuje váš potomek s vyjmenovanými slovy? Tváří se, že neumí do pěti počítat? Plave v dějepise? Představíme vám tři výukové hry, které ze školních povinností udělají skvělou zábavu.

V aktuálním vydání Ženy a život, které je právě v prodeji, představujeme lidi, kteří připravují (nejen pro děti) zábavné hry – počítačové, ale i klasické deskovky.


Které doporučujeme vyzkoušet?


Matemág: Matika s radostí
Hra je založena na metodě výuky matematiky profesora Milana Hejného. Koncem listopadu bude hra ke stažení, informace o přesném datu a ceně bude zveřejněna ZDE. Její hlavní tvůrce Tomáš Sýkora je autorem i dalších úspěšných vzdělávacích her pro předškoláky (Jdu do školy a Tam a sem s Myšákem), zároveň je spolutvůrcem informačního portálu pro rodiče www.uceni-v-pohode.cz. Simona Pekárková je psycholožkou, speciální pedagožkou, terapeutkou, ředitelkou Pedagogicko-psychologické poradny STEP. Oba jsou spoluzakladatelé Centra efektivního využití technologií ve vzdělávání Techsophia.

Ypsilonie: Čeština jinak
Desková hra s podtitulem Cesta do vyjme­nované země je založena na principu hry Člověče, nezlob se. Je jednoduchá a zábavná, lze ji hrát doma, při vyučování i v družině. Na dobrodružné výpravě kouzelnou vyjmenovanou zemí prožijí hráči úžasná dobro­družství, překonávají nástrahy, shromažďují sýčky, žvýkačky či kobylky, a zcela mimoděk se ­přitom naučí spoustu vyjmenovaných slov. ­Autorkami hry jsou dvě češtinářky – Barbora Nosálová a Barbora Mazúrková, spolupracovala s nimi ilustrátorka Helena Neuber­tová. Hru lze koupit na www.lorisgames.cz za 850?Kč.


Počítačová simulace Československo 38–89
Jde o sérii tří her (1. Atentát – mapuje období atentátu na R. Heidricha, 2. Vnitřní pohraničí – odsun sudetských Němců a nástup komunismu k moci, 3. Útěk – 50. léta, pražské jaro, normalizace), které umožní studentům „prožít“ klíčové momenty československých dějin a seznámí je s danou dobou. Součástí počítačové adventury jsou hrané i animované sekvence, dokumentární pasáže, rozhovory s pamětníky. Hra je mimořádně kladně hodnocena, zvítězila v soutěži Games Learning Society Showcase 2015 v USA, část Atentát získala ocenění Česká hra roku 2015. Na jejím vývoji se podílel tým odborníků mnoha profesí. Ve verzi pro veřejnost je ke stažení hra Atentát za 199?Kč.

Od kdy bychom měli pouštět děti k počítačům a tabletům? Jaké hry jim dovolit hrát? To všechno se dozvíte v článku v aktuálním vydání Ženy a život.

  8:00,  aktualizováno  25. března 2019 16:30