Vaše houbařské výpravy jsou jistě úspěšné a vůně smaženice se line po celé kuchyni. Jedla jste však už houby, které uzdravují a prodlužují život?

____________________________________

Již od starověku patřily houby do léčebného arzenálu, který poskytuje příroda. Za kolébku mykoterapie je považována Čína, kde kromě lékařského využití slouží houby i k posílení ducha a mysli. Mezi obyvateli jsou hojně rozšířené a tvoří pravidelnou součást jejich jídelníčku. Zrovna tak Spojené státy americké využívají ­léčivé houby v doplňkové medicíně, společně se standardními terapiemi při léčbě rakoviny. Avšak v Evropě je léčba prostřednictvím hub ještě velmi málo známa. 

Korálovec ježatý (Hericium erinaceus)

Smetanově zbarvená houba při­pomíná nádherné krasové útvary v jeskyních. Její indikace se týká ­trávicí soustavy, kdy léčí zánět žaludku, žaludeční a dvanácterníkové vředy. Je jednou z možností na zpomalení neurodegenerativních změn například při Alzheimerově nebo Parkinsonově nemoci.

Houževnatec jedlý (Lentinula edodes)

Japonci tvrdí, že pravidelné požívání houževnatce prodlužuje život. Vědecky začali zkoumat tuto houbu po druhé světové válce, kdy obyvatele Hirošimy a Nagasaki trápily zdravotní potí­že vyvolané výbuchem atomových bomb. Dnes pomáhá při léčbě onkologických onemocnění, snižuje hladinu „zlého“ LDL cholesterolu, hojí střevní záněty a likviduje candidu albicans (kvasinková infekce).

Lesklokorka lesklá (Ganoderma lucidum)

„Reishi“ se stala společníkem vysokohorských šerpů. Pomáhá jim proti potížím způsobeným vysokou nadmořskou výškou a dodává sílu. Jejích tonizačních účinků využívají při výcviku také ruští kosmonauti. ­Naproti tomu dokáže zklidňovat nervozitu a harmonizovat poruchy spánku. Tzv. „houba nesmrtelnosti“ dává naději pacientům s onemocněním srdce, krevního oběhu a s rakovinou. 

Hnojník obecný (Coprinus comatus)

V Evropě hojně rozšířená jedlá houba vejčitého tvaru zlepšuje hladinu glukózy v krvi a glukózovou toleranci. Aplikuje se při onemocněních krevního oběhu, srdce, při potížích se zažíváním a s hemeroidy. Nedávné studie prokázaly, že účinné složky v této houbě pomáhají při rakovině prsu a prostaty.

Trsnatec lupenitý  (Grifola frondosa)

O „tančící houbě“ se traduje, že její nálezce vždy radostí křepčil, neboť její hodnota měla cenu stříbra. ­Zvláště v Asii se „maitake“, jejíž plodnice připomínají roj motýlů při tanci, těší velkému zájmu. Svoji pozornost k ní upínají i pacienti s rakovinou. Trsnatec posiluje imunitu při onko­logických onemocněních a redukuje nepříznivé vedlejší účinky radiote­rapie a chemoterapie. 

  10:28