Obrácené jógové pozice, při nichž je hlava níž než srdce, mají příznivé účinky na tělo i ducha. Vyzkoušejte je, třeba se dostanete i ke stoji na hlavě.

Součástí aktuálního vydání Ženy a život je i oblíbená příloha Ezoterika. Najdete v ní mimo jiné přehled obrácených neboli inverzních jógových pozic, které mají mimořádně pozitivní účinky na zdraví.


„Zatímco většinu času v životě trávíme s hlavou nahoru, obrácené neboli inverzní pozice dostávají tělo do polohy, kdy je hlava níž než srdce. Tím se harmonizuje lymfatický systém, krev může proudit do hlavy. Bohaté prokrvení mozku má energetizující vliv. Inverzní ­pozice, při nichž zvedáme nohy, pomáhají ulevit dolním končetinám od krve. Ta proudí do pánve a horní poloviny těla. Zároveň se uvolňuje napětí v oblasti hlavy, zklidňují smyslové ­orgány i oblast mozku a harmonizuje nervový systém,“ vysvětluje Karolína Racková­ (kterou můžete sledovat i na Instagramu.) Obrácené ­pozice obecně vyžadují větší ­pozornost (do stoje na hlavě se ­nedostaneme bez soustředění), čímž posilujeme soustředěnost a jasnou mysl.“ Je třeba zmínit, že ne všechny inverzní pozice vyžadují, aby bylo celé tělo v obrácené poloze. Jemnější pozice, které zvládnou i začátečníci, mají stejné pozitivní zklidňující účinky.


K účinným obráceným pozicím patří střecha nebo delfín. Výčet dalších najdete v článku v aktuální Ženě a život v příloze Ezoterika.


Střecha


Na co si dát pozor: Prsty na rukou jsou doširoka roztažené. Zápěstí aktivně tlačíme do země, ramena stahujeme od uší, páteř protahujeme v celé délce.
Benefity: ­Pozice posiluje zápěstí, paže, ramena. Protahuje dolní končetiny, páteř a zádové svaly. Podporuje tok krve do hlavy a mozku a pozitivně ovlivňuje soustředěnost.


Delfín


Na co si dát pozor: Předloktí aktivně tlačíme do země. Můžeme propnout nohy, ale pokud se nám zakulacují záda, necháme je pokrčené. `

Benefity: Podporuje tok krve do mozku, zmírňuje deprese, harmonizuje nervový systém, pomáhá při nespavosti. Otevírá ramena a horní část hrudníku. Protahuje nohy a zádové svaly. Posiluje paže a ramena.

  10:00,  aktualizováno  26. března 2019 9:18