„Do nového diáře na další rok si jako první vždy zapisuji dovolené. Podle nich se potom organizuje práce,“ říká Václav Krejčík, instruktor a velký propagátor jógy, jehož kurzy prošly stovky dalších cvičitelů.

Aktuální Žena a život právě vychází s přílohou Harmonie pro duši a tělo. Najdete v ní spoustu skvělých tipů, jak ustát život v dnešní hektické době. Inspirovat by vás mohl i rozhovor s instruktorem jógy Václavem Krejčíkem.


Jógu cvičíte už 15 let, předtím jste se řadu let věnoval atletice, tanci a aerobiku. Nestýská se vám po dynamickém sportovním světě?


Vůbec ne, neumím si představit, že bych se vrátil. Jóga je naprosto zásadní součástí mého života, ale chápu, že ­stejně jako jakákoli jiná aktivita není ideální pro všechny. Vyžaduje, aby se člověk naučil věnovat pozornost sám sobě. Většina z nás se zajímá spíš o to, co se děje venku, ale jóga obrací naši pozornost dovnitř, nutí nás vést vnitřní rozhovory, naslouchat svému vnitřnímu hlasu, probouzí v nás intuici. ­Člověk začíná cítit, že v něm něco žije. Co mu napovídá, jak se má v životě chovat, jak má jednat.

A nesouvisí to i s věkem? Ve dvaceti člověk takové myšlenky nemá.


Do jisté míry určitě. Já sám bych se v osmnácti na lekci jógy zbláznil. Má studia jsou ovšem plná mladých dívek! Ptal jsem se několika z nich, co je přivedlo k józe, a víte, co mi odpově­děly? „Jen si představte, co po mně doma i ve škole chtějí. Musím být dokonalá, dobře se učit, chovat i vypadat, zvládat spoustu aktivit. A tady po mně nechcete nic jiného, než abych správně dýchala. Tady si prostě odpočinu.“ Musím ­přiznat, že mě to šokovalo.

To my jsme se v osmnácti věnovali ­ledasčemu, ale jóga mezi našimi zájmy nebyla.


Dnešní mladí lidé jsou ale úplně jiní, než jsme byli my. I když to tak leckdy nevypadá, jsou mnohem uvědomělejší. My jsme k nějakému vnitř­nímu uvědomění museli dospět, ale oni v něm vyrůstají. Často slýchám stížnosti, že se mladí lidé nehýbou, to ale nemůžu ­potvrdit.


Muži ale jógu příliš necvičí…


Cvičí. Často je dokonce přivedou jejich partnerky, které pak překvapeně zjišťují, jak se muži dokážou do jógy zakousnout, jak je to baví. Obecně ale muži potřebují jiný sport. Jóga nás vede k nesoutěžení, ovšem mužům je soupeření vlastní, potřebují kolektivní sport, v němž mohou poměřovat síly s ostatními. Toho samozřejmě můžu dosáhnout i při józe – když povedu lekci pro chlapy, pojmu ji jako soutě­živou. Pro udržení kondice mužům ani ženám sama jóga nestačí, lépe ­řečeno s přibývajícím věkem přestává stačit, a člověk zkrátka musí zabrat víc, přidat třeba chůzi nebo běh.

Proč je podle Václava Krejčíka jóga dnes tak populární? Čtěte dál!


  8:50,  aktualizováno  26. března 2019 9:51