Grilování není jen o mase. Nad žhavé uhlíky se skvěle hodí ryby (mořské i sladkovodní), houby, sýry a samozřejmě nejrůznější zelenina. Pak už jen vybrat správnou marinádu a letní kulinářský zážitek je na světě!


Milujeme grilování! Proto se mu věnujeme i v aktuálním čísle Ženy a život, které vychází už dnes (s nádhernou přílohou Erotika a intimnosti). Najdete v něm spoustu receptů, jak připravit na grilu ty největší pochoutky. Malou ochutnávku přinášíme zde:Zeleninové tipy


? Zelené papričky

Drobné zelené papričky, které ­nepálí, se grilují na tálu nebo grilovací pánvi. Hodí se jako malé občerstvení nebo jako příloha.

? Lilky a cukety

Můžete je grilovat buď nakrájené na slabé plátky, lehce potřené olejem, osolené a opepřené. Nebo je rozkrojit, naplnit a pak grilovat v alobalu, než změknou.

? Kukuřice

Klasy se musí před grilováním uvařit v osolené vodě. Na ohni se pak ­potírají olejem nebo je můžete obtočit slaninou.Masové tipy


? Špízy

Na jehly, špejle a tuhé stonky bylinek můžete napíchat kousky jakéhokoli masa – vepřové, hovězí, kuřecí, jehněčí i rybí. Jen vždy dbejte na to, aby kousky byly stejně velké, pak se stejnoměrně propečou. Maso na špízech můžete proložit slaninou, cibulkou nebo tužší zeleninou.

? Mleté maso

Mleté maso zformované do burgerů nebo karbanátků se peče na tálu či v grilovací mřížce. Nebo lze do válečků mletého masa vmáčknout špejli a opékat je na ní.Houbové tipy


? Marinované

Houby, hlavně velké žampiony, ­hlíva a šitaké, jsou výborné marinované. Smíchejte olivový olej, červený vinný ocet, nasekanou šalotku, sůl a pepř, marinádu nalijte na houby a nechte 20 minut působit. Pak je grilujte na středně silném žáru nejprve lupeny dolů a nejlépe pod poklopem. Až změknou, obraťte je.

? Plněné

Klobouky žampionů je možné také naplnit. Nejdřív je ogrilujte lupeny dolů. Po změknutí je naplňte sýrem s bylinkami a dogrilujte náplní ­nahoru. Můžete je i obalit slaninou.Rybí tipy


? Krevety

Při dlouhém grilování ztvrdnou, proto je opékejte jen krátce. Pokud nemáte tál, můžete je napíchat na jehly a ogrilovat na mřížce.

? Ryby

Ke grilování jsou nejvhodnější ryby s vyšším obsahem tuku a pevným masem. Marinují i grilují se krátce. Rošt grilu musíte pořádně rozpálit. Silný žár vytvoří na povrchu ryby kůrku a ryba pak půjde lépe sundat z roštu. Filety můžete grilovat na speciálním cedrovém prkénku. Celé ryby před opékáním obalte slaninou nebo bylinkami či kolečky citrusů.Sýrové tipy


? Plísňové sýry

Grilovat je můžete i bez alobalu, pokud je celé obalíte plátky slaniny. Sýry také můžete zabalit do vinných listů. Ty, které jsou v dřevěné ­krabičce, postavte i s ní nad menší žár a grilujte, dokud nezměknou.

? Kozí sýr

Můžete ho rychle a krátce ogrilovat na tálu nebo ho pokapaný medem zabalit do alobalu.

? Haloumi a oštiepok

Díky pevné konzistenci se mohou grilovat rovnou na mřížce nebo rozpáleném tálu. Stačí je lehce potřít olejem a nechat zezlátnout.


  4:00,  aktualizováno  25. března 2019 17:53