Probírání intimností je v některých rodinách populární asi jako trhání zubů. Jinde se o menstruaci konverzuje jako o počasí. Ublížit dítěti může jak prudérnost, tak přílišná otevřenost.


Sexuální výchova není pobídka k sexu!


Obava rodičů a prarodičů, že se mluvením „o tom“ v dětech zbytečně probouzí předčasný zájem o souložení, je mýtus. Vtip je v tom, jaké termíny a tón – adekvátně věku dítěte – volíme. A jestli o sexu hovoříme v souvislosti se vztahy a láskou, nebo jen „potřebou těla“.3 ETAPY SEXUÁLNÍHO ZRÁNÍ DÍTĚTE


1. období (do 6 let)

Dítě už ve třech letech objevuje a zkoumá svoje tělo. Sexualitu neprožívá jako dospělý člověk, jen mu jsou některé věci – třeba když si hraje se svým tělem – příjemné. Je to období objevování příjemných zážitků.

Dítě by mělo...

? od 2 let vědět, že onanie není „fuj a hanba“, ale že jde o ryze soukromou aktivitu, která se nedělá před druhými lidmi.

? od 4 let umět rozlišovat mezi vhodnými a nevhodnými dotyky. Umět si samo říct, co mu je nepříjemné, vědět, kam mu ­nikdo jiný nesmí sahat.  

? vědět, že nikdo dospělý po něm nesmí chtít, aby se ono dotýkalo jeho intimních partií. A když to po něm někdo chce, mělo by to říct rodičům, i když mu dotyčný vyhrožuje.

2. období (6 až 12 let)

Dítě si už zřetelně uvědomuje, že oblast genitálií, ale i příjemné pocity jsou intimní záležitostí, a stahuje se do soukromí.

Dívky by měly...

? být o menstruaci poučeny (ne způsobem, jaká je to čeká hrůza a nespravedlnost přírody) už v 8 letech, protože ­některé už v 9 letech menstruují.

? být matkami seznámeny i s tím, jak a proč se mění jejich tělesné tvary a rostou jim prsa.


3. období (13 až 15 let) 

Dospívající začínají experimentovat s masturbací a začínají se stydět. Je jim nepříjemné bavit se s dospělými o intimnostech. 

Dívky...

? jsou v nepříjemné situ­aci. V mužích vzbuzují ­sexuální žádost, ale samy na ni ještě nejsou psychicky připraveny. Rodič by s nimi měl citlivě pohovořit právě o tomhle úskalí a o jejich právu říkat NE! Navíc je lepší probrat téma antikoncepce dřív, než ji začnou potřebovat. 

 Když nevíte, jak začít


Využijte Knihy, které mají výhodu, že se nečervenají.


Mé zázračné já

Nepřekonané „retro“ z roku 1973, v němž spisovatel Vladimír Thiele přes příběh osmiletého Šimona a jeho těhotné maminky provede dítě světem skrytých tělesných pochodů, početí i vztahů mezi mužem a ženou. Ideální kniha pro rodiče, kteří preferují citlivější způsob sdělení formou příběhu a chtějí si pak  s dítětem o všem i povídat.


Děvčátka, na slovíčko

Knihu lékařky Jiřiny Strmeňové už před čtyřiceti lety matky podsouvaly svým dospívajícím dcerám, aby s nimi „o těchhle věcech“ nemusely mluvit. Jelikož na brožuře vyrostly dnešní babičky i jejich vnučky, její použití může posloužit k jakémusi „spojenectví“.


Jak děti přicházejí na svět

Knížka Jany Martincové vzniklá na základě skutečných hovorů s 2 až 5letými dětmi přináší rady vhodné pro tento věk.Tématu sexuální výchovy se podrobně věnuje redaktorka Denisa Prošková v aktuálním vydání časopisu Žena a život, které je právě v prodeji. S krásnou letní přílohou Erotika a intimnosti pouze za 32 Kč!


  16:00,  aktualizováno  25. března 2019 17:56