mateřství je velká výzva v jakémkoliv věku. Ale jako by to nestačilo, z nějakých důvodů se naše rozhodnutí mít dítě brzy, později, nebo ho třeba nemít vůbec stává oblíbeným předmětem debat lidí kolem nás. Nikdy se nezavděčíme všem. A víte co? Ono to ani není nutné.

Když je vám 30


Zatímco od puberty jste dělala všechno možné pro to, abyste neotěhotněla a „nezkazila si život“, teď se ­situace nejspíš změnila. Průměrný věk rodiček u nás byl v roce 2017 lehce přes třicet let. Ať už jste delší dobu zadaná, čerstvě vdaná, nebo single, nevyhnete se starostlivým otázkám a humorným poznámkám o biologických ­hodinách.

V tomto životním období ­přitom čelíte zvláštnímu paradoxu. Pokud dítě chcete, jste terčem vtipů o snažilkách, co touží uhnat chlapa do chomoutu. Jestli ho ještě nechcete, přispíváte do statistik, jež ukazují trend „odkládání mateřství“, a tak dostáváte v médiích nakládáno, že sobecky preferu­jete kariéru či cestování, případně nemáte vhodného partnera. Jako by to všechno byla jen vaše „chyba“.

Když je vám 40


Kdyby vám těhotenství naplánovali gynekologové, tak teď už máte dvacetileté „dítě“, protože právě po dvacítce je tělo v ideální kondici pro zátěž spojenou s otěhotněním, porodem i tím blázincem, který nastává s novorozencem. Pokud je ale chcete mít až teď, jste už pár let v kategorii „stará matka“.

Naštěstí to má ale své výhody. „Vědci zjistili“, že pozdní těho­tenství má příznivý vliv na paměť a inteligenci. Starší ­testované ženy, které porodily děti ve vyšším věku, vykazovaly lepší výsledky např. ve zkoušce verbální paměti. Měly si zapamatovat řadu slov či převyprávět příběh, přičemž byly schválně rozptylovány. Nedivíme se, že jim to šlo, na neustálé přerušování jsou matky od dětí vytrénované do vysokého mistrovství. Ovšem vědci soudí, že to je spíš díky hormonům. Navíc tu jsou benefity i pro děti. Zkušenější ženy se lépe vyrovnávají se stresem a nepohodlím a jsou pak jako rodiče celkově pozitivnější a klidnější. Vědci, děkujeme!

Více se o tématu dozvíte v článku v aktuální Ženě a život, které je právě v prodeji. I s vánoční Chuťovkou!

  15:00,  aktualizováno  26. března 2019 13:53