Nutíte se k něčemu, protože to tak přece má být, protože se to má dělat? 

Ale uspokojuje vás to? Navodí vám to pocit radosti? Svátky by měly každého z nás těšit. A tak si včas připomeňte, co vám je dokáže zkazit, a vyhněte se tomu.  Nás nedostanou, když... 


Zajídá se vám například přílišná komerčnost? Obchodníci se samozřejmě snaží seč mohou vyprovokovat nákupní horečku a vzbudit pocity méněcennosti v těch, kdo neutratí za dárky horentní sumy. Když ovšem po peněžence nebo kartě nesáhneme, jsou bezmocní.Je prostě jen na nás, jestli dárkům vrátíme jejich původní význam – to, že jsou pro radost a ne jako povinnost. Například se můžeme v rodině dohodnout, že Ježíšek bude nosit jen drobnosti, a větší dárky pouze dětem, které na něj věří. A u těch starších (zejména puberťáci bývají velmi materialističtí) se domluvit na kompromisu. Chtějí drahý mobil nebo notebook? Ježíšek nekrade, tak ať se částečně sami podílí. 


Jak si v klidu užít Vánoce zjistíte v nové Ženě a život na straně 62-63


Co jste se naučila nedělat či u druhých nevnímat, abyste si mohla v klidu a radosti užít Vánoce? Diskutujte na Facebooku Žena a život. Tři nejzajímavější  příspěvky odměníme dárkem.