I ve městě můžete zažít pocit vítězství, když vámi vysazené semínko vytvoří první lístky a když se rostlinku podaří udržet při životě.

Nemusíte okopávat velké záhony, a přesto se můžete těšit, jak vám pod rukama vzkvétají rostliny. I na balkoně a terase si můžete vytvořit nádhernou kvetoucí, či dokonce jedlou zahradu. I samotné nádoby mohou být tak dekorativní, že rost­liny v nich budou ještě kouzelnější než na velkém záhoně. Nádoby navíc můžete neustále přeskupovat a měnit podle vašeho momentálního rozpoložení. A kdy­koli je dosazovat novými a novými rostlinami v nejlepší kondici.

Po vytvoření své balkonové zahrádky myslete hlavně na to, že rostliny v květi­náčích jsou omezeny v růstu a potřebují stále doplňovat správné živiny. Nezapomeňte také na zálivku. Do jedné nádoby vysazujte rostliny se stejnými požadavky na vláhu: rozmarýn si sedne se šalvějí a tymiánem, ale ne s bazalkou a petrželkou. Nádoby, zeminu ­připravit, a držíme palce, ať vám rostlinky vzkvétají!

Jaké používat nádoby?


Rostliny můžete pěstovat v jakékoli nádobě, důležité je, aby se z ní do hlíny neuvolňovaly toxické látky!

Na předpěstování


Nejlepší jsou jednorázové sadbovače z rašeliny, které se po zapěstování rostlinky vloží s kořenovým balem do půdy. Použít lze i různé plastové kelímky. Ale lepší budou papírové obaly, které se v zemi rozloží, třeba kartony od vajíček, nebo květináček, který stočíte ze starých novin.

Jak dělíme rostliny


Než zaplníte své balkonové květináče semínky či různými předpěstovanými rostlinami, zjistěte si, kdy a jak bohatě budou růst.

Jednoletky


Rostlinky, nazývané také letničky, vyrostou, vykvetou a vytvoří plod nebo semena v jednom roce. Pak odumírají. Jsou ideální pro svůj rychlý, bujný růst. Ale budou vám vyhovovat jen na místech, kde každý rok řešíte nové rostlinné kompozice, třeba na balkonech. Patří mezi ně například majoránka a lichořeřišnice.

Dvouletky


Pokud budete tyto rostlinky vysévat ze semen, musíte počítat s tím, že bujně porostou až další rok. Jeden rok vytvoří vegetativní orgány, na zimu se zatáhnou a na jaře znovu vyraší. Často se chybně prodávají jako letničky (třeba macešky). Patří mezi ně i některé bylinky, například petržel.

Trvalky


Vytrvalé rostliny opakují svůj vegetační cyklus i několik let. Přežívají zimu a po ní pak znovu rostou a kvetou. Jsou to mnohé bylinky, které můžete dlouhodobě pěstovat i na balkoně v nádobách. Jen myslete na to, že se budou rozrůstat. Jmenujme třeba meduňku, oregano, mátu, šalvěj.

Jak zachránit bylinky koupené v supermarketu


I když jsou bylinky prodávané v plastovém květináči a vypěstované jen pro jednorázové použití, je možné je zachránit.
? Rostlinu co nejdříve přesaďte do květináče s novou zeminou a drenáží uloženou v dolní části. Drenáž tvoří keramické úlomky nebo kamínky.
? Středomořské bylinky, jako jsou tymián, oregano a rozmarýn, zasaďte do lehké zeminy smíchané s pískem.
? Přesazené bylinky nejdřív pár dní aklimatizujte v místnosti na parapetu. Pak je teprve přesuňte ven.
? Zalévejte je opatrně, aby nevyschly, ale zároveň nezačaly uhnívat.
? Při otrhávání vždy nechte na rostlině dostatek lístků, aby dále rostla.

Spoustu dalších tipů, jak si do bytu a do života pustit jaro, najdete v aktuálním vydání Ženy a život, v příloze Venku budete šťastná. Dva časopisy za jednu cenu – právě v prodeji!


  17:00,  aktualizováno  31. března 14:39