Všichni kolem vás zuřivě nakupují, uklízejí a pečou. Ze všech stran znějící koledy podtrhují šílenství. Jenže vy nemáte chuť zapojit se do komerčního kolotoče. Jak přežít svátky, když nejste vánoční tvor?

U moře i na horách


Ještě pro generaci našich matek bylo naprosto nepředstavitelné, že by se na Vánoce sebraly a odjely někam pryč nebo se rozhodly úplně je ignorovat. Svátky zásadně probíhaly ve znamení neoficiální soutěže mezi hospodyňkami o to, která z nich napeče více druhů cukroví a která bude mít průzračněji vyleštěná okna. Vánoce byly nedotknutelné a trávily se výhradně v rodinném kruhu. Jednadvacáté století je v tomto ohledu mnohem benevolentnější a stále více lidí opouští tradiční představu svátků a dělá si je po svém.
Ostatně podle údajů ČTK letos na konci roku cestovní kanceláře výrazně navýšily ubytovací kapacity v exotických zemích. Mezi vánočními destinacemi Čechů jednoznačně vede Egypt, ale v kurzu je i Srí Lanka, Kapverdy, Thajsko nebo Spojené arabské emiráty.
Oblíbenou vánoční variantou je také pobyt na horách, ať už v chatě, nebo hotelu. Asociace českých ces­tovních kanceláří uvádí, že zájem je ­obrovský i přesto, že ceny jsou v průběhu vánočního období asi o třicet procent vyšší.

Vánoce pro děti


„Nesnáším Vánoce. Když jsem byla malá, tou dobou vážně onemocněl ­tatínek a později zemřel. Několik let poté těsně před svátky zemřela babička. Slavili jsme je pouze kvůli dětem a každý rok jsem z toho měla úplně stejné trauma. Nenáviděla jsem to a musela se hodně přemáhat, aby na mně děti nic nepoznaly. Teď už jsem pár let rozvedená a jsme domluveni, že děti budou trávit Vánoce se svým otcem, zatímco já je budu mít na Silvestra. Všichni mě litují, že mi musí být strašně smutno a jak je to kruté, že svátky trávím sama, ale mně se strašně ulevilo. Dopoledne si jdu zaběhat do lesa, pak si uvařím něco dobrého a zbytek dne strávím s vynikajícím vínem a ještě lepší knihou,“ libuje si Petra.
A odborníci s ní naprosto souhlasí: „Vůbec nemá smysl přemáhat se a nutit do vánočních oslav, pokud to člověku nepřináší žádné potěšení. Vánoce jsou velmi silnou, léta zažitou a emočně intenzivní tradicí. Proto si spousta lidí vůbec nedokáže představit, že by je neslavila, i když je to pro ně spojené především se stresem a napětím,“ říká psycholožka Marcela Vojířová. „Obvyklým argumentem je to, že Vánoce jsou především pro děti a obětujeme se kvůli nim. Je samozřejmě kruté zrušit dětem oblíbené svátky úplně, ale to neznamená, že si je ­nemůžeme přizpůsobit a oslavit tak, aby to vyhovovalo i nám.“

Celé znění článku si můžete přečíst v aktuálním vydání Ženy a život, které je právě v prodeji.


Na Facebooku Ženy a život se můžete zapojit do diskuze na téma, co byste na stylu trávení Vánoc nejraději změnila vy.

  7:00,  aktualizováno  25. března 2019 16:07