Designérka Aqsa Ajmal se se svým šicím strojem Pursewit, který má zrakově postiženým pomoci uplatnit se na trhu práce a dosáhnout tak důstojnějších podmínek pro život, stala finalistkou světové soutěže Lexus Design Award 2020.

__________________________________________________________

Jaké dovednosti dnes potřebujete k dosažení pracovního úspěchu ve světě módy?

Abyste se stali skvělým návrhářem, musíte být kreativní. Kromě spousty technických návrhářských dovedností potřebujete i soft skills, takzvané jemné dovednosti, jako například komunikativnost, schopnost navázat kontakty, spolehlivost, zodpovědnost, vedení týmu...

Proč jste si za svůj klíčový produkt vybrala šicí stroj pro zrakově postižené?

Existuje řada různých druhů práce založených na dovednostech, kterou zrakově postižení v dnešním Pákistánu již vykonávají. Jde například o pletení košů, výrobu kartáčů, tkaní koberců, šití, výrobu svíček, výrobu rákosových židlí nebo ladění pian. Proběhla analýza nákladů při hledání jedné konkrétní činnosti, která by nejlépe fungovala, pokud jde o zajištění příjmu pro tyto lidi.

Textilní průmysl je již roky páteří země, neboť je zdrojem příjmu spousty lidí a přináší tržby z exportovaných produktů. Textilní a oděvní průmysl vykazuje růst, přispívá k tvorbě pákistánského HDP a potvrzuje svůj význam. Lidé pracující doma si v průměru vydělají pětačtyřicet tisíc rupií (zhruba třináct tisíc korun), a když ušijete jeden oblek denně, stačí to k zakoupení chleba a másla pro šestičlennou rodinu na dva dny. Jde o zdroj příjmu s dlouhodobým efektem a schopností zvyšovat sebedůvěru člověka. Život lze takto změnit přinejmenším dvěma a půl procentům obyvatelů Pákistánu – a představte si ty nekonečné možnosti, které se v životě otevírají, když se lidé vymaní z chudoby a dosáhnou důstojných podmínek.

Prozraďte nám, kdo je váš oblíbený návrhář?

Průmyslový návrhář Naoto Fukasawa. Své místo mezi nejvlivnějšími návrháři získal schopností začlenit chování do způsobu, jakým věci používáme, s cílem proměnit interakce v naší druhou přirozenost. Preferuje používání organických prvků, materiálů a tvarů kvůli zdůraznění duchovního propojení s přírodou. S nástupem technologií stál v popředí mnoha pokrokových návrhů.

Stala jste se finalistkou soutěže Lexus Design Award. Jaké to bylo?

Lexus Design Award je mezinárodní soutěž návrhářů, jejímž cílem je podněcovat vznik nápadů s přínosem pro společnost. Proto organizátoři podporují návrháře, jejichž práce mají potenciál utvářet lepší budoucnost. Opravdu nejvíce se mi líbil program pod vedením mentorů v New Yorku. Byla to neuvěřitelná zkušenost, neboť jsem získala zpětnou vazbu ke své práci od mentorů světové třídy. Díky soutěži se mi dostalo i neocenitelné příležitosti ukázat své schopnosti a dovednosti mnoha lidem.

Co byste poradila mladým návrhářům, kteří ve své profesi právě začínají?

Diverzifikujte své zkušenosti. Všestranný návrhář je člověkem mnoha profesí. Aby do nich pronikl, nesmí se bát projektů i mimo svůj návrhářský „obor“. Jste-li průmyslovým návrhářem, nebojte se ujmout role v grafickém návrhu, POP, výrobě a tak dále. V rámci své práce se věnuji průmyslovému návrhářství, ale bez váhání se vzdělávám v oblasti navrhování obalů, hraček, grafického návrhu, nástrojů pro snazší fungování dílen nebo inovačních strategií. Mám pocit, že bez všech těchto zkušeností bych nebyla tam, kde jsem dnes.

  9:00