Myslíte, že zrovna vy jste výjimka a děláte všechno správně? Přečtěte si o pětici nejobvyklejších špatných návyků. Aspoň jeden máte, že? Nejde o to se za ně stydět, ale vyhnout se jim.

Můžeme být jakkoli zkušené postelové přebornice, a přece je tu pravděpodobnost, že i my se dopouštíme ­nějakých chyb. V mnoha výzkumech se píše, jak důležitý je sex pro partnerství, jak vytváří intimitu, která posiluje vztah. Jenže ne vždycky jde vše, jak by mohlo a mělo. Stojíte o skvělý sex? Pak se vyhněte ­následujícím chybám…1. Nemáte náladu


Rozhodně nechceme naznačovat, že se máte do něčeho pouštět proti vlastnímu přesvědčení. Nicméně jedna z největších chyb v partnerském soužití spočívá v odmítání sexu kvůli tomu, že na něj prostě nemáme náladu. „Život sám o sobě je vyčerpávající, stres a únava mohou potlačit pohlavní touhu,“ tvrdí sexuální a vztahová terapeutka Tammy Nelsonová, autorka knihy Nová ­monogamie. S tím se nedá než souhlasit. Jenže je také třeba dodat, že když budete ­čekat na správnou chvíli, energii a touhu, načekáte se dlouho a dlouho. K tomu ­přidejte fakt, že „u mnoha lidí, především u žen, touha následuje až po vzrušení, ne obráceně,“ a vyjde vám, že se s takovým ­přístupem nejspíš nedočkáte nikdy.

Co s tím? Prostě se do toho pusťte. Ne, vážně. „Jakmile se vaše tělo dostatečně vybudí, můžete najednou zjistit, že stojíte o sex mnohem více, než jste si myslela,“ tvrdí Nelsonová. Nejde ani tak o to, že byste nestála o sex jako takový (pokud však po svém partnerovi absolutně netoužíte, je to jiná káva), problém je spíš v tom, že máte všeho nad hlavu. Uvědomte si ale, že sex vám nakonec přinese spoustu skvělých pocitů, sníží stres, pomůže vám lépe spát a „sexuální kontakt s partnerem upevní vaše vzájemné pouto a sníží hladinu stresu ve vztahu,“ vysvětluje Nelsonová.Čtěte také: 6 tipů, jak oživit partnerský sex2. Uvízla jste v rutině


Tohle dříve nebo později čeká každého. Víte, co má rád on, on ví, co máte ráda vy, oba víte, co funguje, tak proč něco měnit? Potíž je v tom, že s postupem času se mění nejen vkus, ale také tělesné procesy. Co fungovalo loni, už nemusí fungovat dneska. A kam se podělo vzrušení? V rutině uváznete, ani se nenadějete. A dostat nudu a šeď z ložnice pak může být docela obtížné. Co teď?

„Řekněte si, že jeden týden (nebo měsíc) to budete dělat jinak,“ radí ­Nelsonová. „Třeba ráno nebo během dopoledne, kdy máte více volného času pro budování erotické vazby vašeho vztahu.“ Odpíchněte se od toho dobrého, co už vám funguje, dejte partnerovi najevo, že to, co dělá, se vám líbí, a pak přidejte jednu věc, kterou byste ráda vyzkoušela. Jemu umožněte to samé. Nemusí jít o nic velkolepého (stačí klidně pro změnu nechat rozsvíceno) – hlavně to musí být v něčem jiné. Zařaďte do vašeho repertoáru nové polohy, a dejte tak vašemu vztahu vzrušující impuls, díky kterému nezabřednete do rutiny.


  16:00,  aktualizováno  25. března 2019 18:45