Ne, dnes vám nebudeme radit, co si máte naplánovat na prázdniny ani jaký program vymyslet pro děti. Máme tu něco mnohem důležitějšího. Poradíme vám, jak si ten krásný čas užít opravdu naplno a vychutnat si každou chvíli. v pohodě, v klidu a vědomě.

1. Léto zn. mindfulness


Že nám mindfulness, tedy bdělá pozornost či všímavost, dělá dobře, asi tušíme všichni. Ostatně dokládají to četné vědecké výzkumy. Přináší zklidnění, uvolněnost, odstup od emocí, ulevuje od stresu. Jde o jakýsi wellness mysli. Přínosný je i při výchově (rodič např. nereaguje unáhleně a impulzivně) a obrovský význam má i přímo pro děti, které se díky metodě mindfulness dokážou rychleji zklidnit, když jsou naštvané, a lépe regulují své emoce. Dost důvodů na to, proč si i celou rodinou užít léto ve znamení mindfulness. Nebo to alespoň zkusit.

2. Denní dávka úžasu


Začněte úplně jednoduše. Naučte se prostě a jednoduše žasnout. Nejde o to, že byste měli na každém kroku teatrálně vykřikovat, že je něco úžasné a super. Mělo by to být spíše o vnitřním pocitu. Vyrazte třeba do lesa a snažte se všemi smysly vnímat okolí. Uvědomte si zvuky, které slyšíte. Vůně, které cítíte. Barvy, které vidíte. Pozorujte, kolik zajímavých a nádherných věcí je kolem. Strom, list, květina, kámen, mraky, slunce. Vnímejte a nechte se tím pohltit.

http://gty.im/664991364

3. Když je špatná nálada...


Jeden z vašeho rodinného klanu se ráno probudí s tak špatnou náladou, že by dokázala nakazit i plyšového medvěda. Co s tím? Vyzkoušejte metodu Eline Snelové, zaměřující se na dětskou formu mindfulness: Každý z rodiny má za úkol nakreslit svoje vnitřní počasí. Jsou to hromy a blesky? Nebo je slunečno? Osobní předpověď počasí pomůže dětem (i vám dospělým) porozumět svému vnitřnímu světu. Pochopíte, že stejně jako se uklidní venkovní vichr, vnitřní „počasí“ se také změní. Nic není napořád.

4. Rodinné rituály


Zkuste ráno či před odchodem ven zavést alespoň jeden rituál, který by všechny členy dokázal trochu uklidnit, propojit a naladit na pozitivnější vlnu. Může to být třeba příprava čaje nebo kávy. Sledujte s dětmi, jak lístky čaje mění barvu vody či jak pomalu překapává voňavá káva do konvice.

  7:00,  aktualizováno  26. března 2019 10:56