Jak moc může jediná událost změnit nejeden život? Americká spisovatelka a producentka Winnie M Li se vypsala ze své zkušenosti se sexuálním útokem.

Ve svém románovém debutu Temná kapitola odhaluje, čím si poté prošla. A vysvětluje také, proč obětem mnohdy trvá měsíce, než získají podporu, a jakou cestu musí projít, aby se domohly spravedlnosti.

Strach, vztek, nejistota, bezmoc. I to jsou pocity, které podle zkušenosti Winnie M Li zažívají oběti sexuálního násilí. Svou vlastní zkušenost přetavila v šokující, konfrontační, odvážný a zároveň čtivý román, který může posloužit i jako psychologická studie o tom, jak může jedna událost změnit celý život.

Když zcestovalá Američanka Vivian potká Johnyho, netuší, jak moc se její život změní. Tento dospívající chlapec pochází z irské komunity žijící na okraji společnosti, kde je násilí na ženách samozřejmostí a muži nemusí ovládat svůj chtíč. Jejich setkání skončí tragicky a z nevinného výletu se rázem stane temná kapitola Vivianina života.

„Všechny věci, které mi předtím přinášely radost (setkání s přáteli, dobré filmy nebo jídlo), byly najednou pryč,“ říká věcně Winnie M Li. „Nevěděla jsem, jestli budu ještě někdy schopná je znovu prožívat. Připadalo mi, že zbytek mého života bude nekončící monotónnost osamělosti a úzkosti," dodává úspěšná autorka.

Její spisovatelský debut, který vznikl především jako osobní katarze, odhaluje, jak složité je vyrovnat se s podobnou událostí a jaké cesty mohou vést k obnovení vnitřních sil a sebevědomí oběti. Liin román je hodnotným sociálním dokumentem i napínavou a čtivou knihou v jednom. Vydalo ho nakladatelství XYZ.

  9:09,  aktualizováno  26. března 2019 10:41