Pohádkoví králové většinou slibují za vysvobození dcer všechny cennosti světa. Které jsou ale ve skutečnosti nejznámější a nejkrásnější?

Nejspíš žádná žena neodolá nějaké krásné vzácnosti, liší se jen tím, že jedna dává přednost zlatu, další lákají perly nebo diamanty. Často je nám ale cennější drobný prstýnek po babičce než super vzácný klenot nevyčíslitelné hodnoty.

Zářivé zlato z dolů a řek

Než vznikne šperk, je třeba základní surovina na jeho výrobu. Tou bývá nejčastěji zlato.

Cenili si ho už lidé starověkých civilizací, patřilo egyptským faraonům, bohatým antickým Řekům i Římanům. Získávalo se z dolů nebo rýžováním z řek. V dávných dobách to byla dřina pro otroky a mnoho jich při tom zahynulo.

Zlato bylo odjakživa symbolem moci, bohatství a slávy, a tak nefungovalo jen jako platidlo, ale vyráběly se z něj i šperky. Největší zlaté doly bychom našli třeba v Jihoafrické republice nebo Austrálii. 

Severní Ameriku v 19. století zase zasáhla zlatá horečka, kdy se miliony lidí stěhovaly po USA a Kanadě, aby objevily aspoň drobný valounek.

Tenhle cenný kov se ale nacházel i u nás, nejznámější jsou lokality kolem Jílového u Prahy nebo na Šumavě, ale třeba i Zlaté Hory v Jeseníkách dostaly jméno po tomhle kovu. Zlato zpracovávali už dávní Keltové, budovali si hradiště na místech, kde se nacházelo, třeba u Prahy nebo u Berouna.

Víte, že jedním z největších zlatých valounů, který byl kdy objeven, se stal Welcome Stranger? Roku 1869 se z něj mohli v Austrálii radovat hledači John Deason a Richard Oates. Měřil 61 × 31 cm a získalo se z něj 70 kilo zlata.

Překrásné vzácné kameny

Co zasadit do zlata? Nejlépe nějaký diamant, rubín, safír nebo smaragd. Jde v podstatě o chemické sloučeniny, které se ovšem v přírodě projevily jako úžasné drahokamy. Třeba diamant je vlastně uhlík…

Před jakoukoliv sportovní aktivitou je vhodné sundat všechny šperky.

Největší naleziště drahých kamenů byla odjakživa třeba v Africe nebo Austrálii a do svých korun a šperků si je nechávali zasazovat už starověcí a středověcí panovníci.

Víte, že?

 • Největší nalezený diamant Cullinan, objevený roku 1905 v dole v Jižní Africe, vážil 621 gramů?
 • Obří smaragd vážící 360 kilo nalezli před dvěma lety horníci v brazilském státě Bahia.
 • Největší rubín na světě o hmotnosti přes osm kilo vlastní čínské klenotnictví Beijing Fugui Tianshi.
 • A největší safír? Je jím nádherný modrý Blue Belle of Asia.

Perly jsou dary moře

Pro cenný obsah schránek mořských mlžů se v dávné minulosti museli potápět hlavně otroci. Často za to zaplatili životem, do hlubin klesali bez jakéhokoliv ochranného vybavení. 

O perly jevili zájem už egyptští faraoni a obliba těchhle vzácností nikdy neklesla, vždy byly symbolem štěstí, důstojnosti a energie.

„Mám ráda perly a moje perlová kolekce Bowpearls je také nejprodávanější.“

Víte, že největší neperleťová perla byla nalezena v moři poblíž Filipín roku 1934? Říká se jí Lao Tzu a váží přes šest kilo. Krásné jsou ale i ty malé.

Šperky a slavní

 • Jedním z nejslavnějších diamantů zasazených do náhrdelníku je ten netradiční modrofialový s názvem Hope. Ovšem tvrdí se o něm, že je prokletý, některým majitelům nepřinesl štěstí. Roku 1668 ho získal francouzský král Ludvík XIV., vlastnila ho i francouzská královna Marie Antoinetta.
 • Právě Marie Antoinetta si potrpěla na nádherné šperky. Francouzi ji neměli rádi i proto, že prý byla hodně marnivá. Vlastnila například vzácné šedé perly. Ty si vzala s sebou i do vězení, kam byla uvržena během Velké francouzské revoluce. Než šla na popravu, dala je své přítelkyni. Perly pak byly zasazeny do známého náhrdelníku.
 • Když si praneteř Marie Antoinetty – rakouská arcivévodkyně Marie Luisa – brala roku 1810 císaře Napoleona Bonaparta, dostala od něj diadém a taky náhrdelník a náušnice. Klenoty byly vyrobeny ze zlata a stříbra a osázeny smaragdy. Ty se ale ve 20. století nahradily tyrkysy.
 • Úžasnou čelenku z perel a diamantů vlastnila v 19. století Hannah Rothschild, provdaná za britského státníka a hraběte Archibalda Primrose. Hraběnka z Rosebery mohla dokonce horní ozdoby z tiáry odnímat.
 • Kdo nosil náramek v podobě pantera? Byla to Wallis Simpson, kvůli které roku 1936 odstoupil britský král Eduard VIII. Aby si mohl rozvedenou Američanku vzít, raději se vzdal trůnu. Wallis obdaroval mnoha šperky, památný je právě diamantový náramek, který si nechala v roce 1952 zhotovit u značky Cartier.
 • Šňůry perel proslavila herečka Audrey Hepburn. Tedy proslavil je hlavně film Snídaně u Tiffanyho z roku 1961, ve kterém zazářila. Od té doby ženy opět toužily po úžasných pravých perlách.
 • Velkou sběratelkou šperků byla herečka Liz Taylor. Spoustu jich dostala od svých četných manželů, hlavně od herce Richarda Burtona. Ten jí roku 1968 dal prsten s obřím diamantem, který Elizabeth ráda nosila.
 • Nejslavnějším zásnubním prstenem je ten, který dostala roku 1981 budoucí princezna Diana od svého nastávajícího Charlese. Vybrala si modrý safír zasazený do zlata a obkroužený 14 diamanty.
 • Jako nejdražší náhrdelník figuruje v Guinnessově knize rekordů diamantový Incomparable. Kromě 90 průzračných diamantů mu vévodí jeden obří žlutý. Pochází z 80. let 20. století.
 • Roku 2011 byl na Ukrajině představen výrazný prsten Tsarevna Swan Ring neboli Labutí carevna, který se dostal do Guinnessovy knihy rekordů jako prsten s největším počtem diamantů. Má jich 2525!