Jestli nějaká Američanka skutečně mění svět, a to posilováním vlivu žen a menšin, tak je to právě Oprah, tvrdí Romana Schützová.

Září 2004, 19. sezona populární Oprah Winfrey Show. V hledišti sedí 276 diváků. Padesátiletá Oprah vyvolá na scénu jedenáct z nich a každému věnuje klíčky od automobilu Pontiac G6 v ceně 28 000 dolarů. Všem zbývajícím divákům pak rozdá po krabičce a oznámí: „V jedné z nich se skrývají klíčky ke dvanáctému autu.“ Překvapení diváci otvírají krabičky, ale klíčky jsou v každé z nich. Sál postupně vybuchuje radostí. „Každý má auto! Každý má auto!“ křičí Oprah a skáče nahoru a dolů ze scény.


Diváci ječí, hulákají a navzájem se objímají. A všichni společně vyrážejí na parkoviště u studia, aby se podívali na své pontiaky. Když se novináři ptají, jak Oprah diváky vybírala, dozvědí se: „Pozvali jsme je na základě dopisů, v nichž se oni nebo jejich rodinní příslušníci svěřovali, že nutně potřebují auto.“ Oprah během vysílání překvapí i dvacetiletou dívku, která už léta žije v útulcích pro bezdomovce, a to čtyřletým stipendiem na vysokou školu a šaty za 10 000 dolarů. Rodině s osmi adoptovanými dětmi zase věnuje 130 000 dolarů na koupi domu. Těžké dětství  


„Nevěřím na štěstí. Myslím, že štěstí je příprava na setkání s příležitostí. Cítila jsem, že jsem se celý život k tomu všemu nějak připravovala, a pak se to stalo,“ prohlásila Oprah Winfrey, televizní moderátorka, producentka, herečka a vydavatelka, která vlastní i rozhlasovou a televizní stanici. Přezdívá se jí „královna všech médií“, je nejbohatší Afroameričankou a jednou z nejbohatších žen světa. Vůbec první černoška v historii, která kdy vstoupila do klubu dolarových miliardářů. Několikrát získala cenu Emmy a jednou nominaci na Oscara. Barack Obama se o ní vyjádřil: „Je patrně nejvlivnější ženou ve Spojených státech.“ Magazín Forbes ji považuje za nejvlivnější světovou celebritu vůbec. Mnozí si dokonce přáli, aby kandidovala na prezidentku Spojených států. To sice neudělala, ale otevřeně podporovala Baracka Obamu, čímž mu přinesla přes milion hlasů.Má takový vliv, že když zrecenzuje knihu ve svém knižním klubu, stane se z ní světový bestseller. Narodila se 29. ledna 1954 jako Orpah svobodné matce, sedmnáctileté Vernitě Lee v jižanském státě Mississippi. Matka a otec spolu nikdy nežili. Ve svém životopise moderátorka napsala: „Byla jsem počata z jediného pohlavního styku.“ Matka ji sice pojmenovala podle biblické Orpy ze starozákonní Knihy Rút, ale jméno všichni komolili a Oprah už jí zůstala. Prvních šest let života strávila u babičky na skromné venkovské farmě. Peněz moc nebylo, a tak malá Oprah chodila v oblečení ušitém z pytlů od brambor. Děti se jí posmívaly, ale babička ji naučila ve třech letech číst, a holčička dokonce předčítala kázání z bible v kostele.