Bylinková zahrádka je snem každé kuchařky.

Kuchyně by jako srdce domova měla být zařízena co nejpříjemněji, a k tomu nám určitě pomohou bylinky. Možnost mít je čerstvé po ruce celý rok dnes není žádný zázrak.


Bylinky jsou nejen úžasnou součástí nejednoho jídla či základem nápoje, ale také skvělou zelenou dekorací. Obě funkce se nevylučují – naopak, v kuchyni by měly být vždy rovnocenné. Mít na očích chudinku, která skomírá a je v nevzhledném obalu ještě z obchodu, na pohodové atmosféře určitě nepřidá, i když je na ní ještě pár lístečků k použití.


PRO OKAMŽITOU SPOTŘEBU

Bylinky v květináči můžeme téměř kdykoliv koupit v každém supermarketu. Je ovšem třeba si uvědomit, že jsou určeny pro rychlou spotřebu, přežívají při umělém světle a v obchodech s nimi zacházejí jako s každým jiným zbožím. Snaha udělat z nich keřík bujně rostoucí na kuchyňském parapetu většinou nemá valný úspěch, ale pokusit se rostlině prodloužit život, a přitom si ji užít, to se určitě vyplatí. Co je k tomu potřeba? Všimněte si, kde rostlina v obchodě stála (pokud v nějakém tmavém koutě, nedávejte ji doma rovnou na osluněný parapet). Vyndejte ji co nejdřív z krycí fólie, květináček vložte do podmisky, pořádně ji zalijte a nechte aklimatizovat. Vidíte-li, že je květináček malý, hned rostlinku přesaďte do vhodnějšího – většího a se zeminou určenou pro bylinky. Po pár dnech můžete bylinu přemístit na parapet orientovaný nejlépe směrem na jih.


PRO DLOUHODOBÝ POŽITEK

Jestliže to s bylinkami myslíte vážně a chcete, aby vám v kuchyni vydržely delší čas, pak si je buď sami vypěstujte ze semínek, nebo nakupte vzrostlejší rostliny v zahradnictví. Jsou samozřejmě dražší než ty vypěstované systémem „otrhej a vyhoď“, ale zato jsou odolnější, silnější a určitě i voňavější. Jako každou jinou rostlinu je i bylinky třeba pravidelně zalévat a občas v přiměřených dávkách přihnojit hnojivem vhodným na bylinky, protože jen z vody vám dlouhodobě neporostou. Tyto rostliny můžete na léto přenést na balkon nebo na terasu.


NA BYLINKY PŘIPRAVENI

Aby nejen sloužily, ale i zdobily, měli bychom si na bylinky udělat místo a připravit vhodné nádoby. Praktické jsou samozavlažovací květináče, v nichž nemusíme experimentovat se zálivkou, protože si rostlina nasává vláhu podle potřeby. Pěkně vypadá, když jsou květináče na různé bylinky ve stejném designu a barvě. Praktické jsou i speciální obaly s nůžkami na bylinky.


Bylinky jako příruční dekorace ve speciální nádobě. Synthetic Park nástěnné akvárium, průměr 50 cm, cena na www.bonami.cz Výhodou takového obalu na pěstování bylinek je snadná údržba a speciální nůžky jako jeho součást. Brussels (Elho), 245 Kč, www.prima-kvetinace.czSystém rohových květináčů pomůže pěstovat více rostlin na malé ploše. Minigarden 625 Kč, www.prima-kvetinace.czParádu udělají porcelánové květníky s odkapovou miskou, do které lze dolévat vodu. Sagaform Green v několika odstínech, 545 Kč/kus, www.naoko.czDíky nerezovému závěsnému systému nejen uvolníme pracovní plochu, ale můžeme si vytvořit i bylinkovou zahrádku. Program Grundtal ceny tyčí od 79 Kč/kus, IKEA Další skvělé nápady najdete v tině Bydlíme, která je právě v prodeji