Vybrali jsme pro vás několik osvědčených receptů, s nimiž se v zimě krásně zahřejete!

Zázvorový sirup a kandovaný zázvor


„Je vážně skvělý. Zahřeje a navíc přináší úlevu při nachlazení. Zázvorový sirup je zimní klasika a jeho výrobu zvládne opravdu každý. Během pár sekund a z několika mála surovin vyrobíte lahodný nápoj. Zázvor navíc můžete využít hned dvakrát a připravit si kromě sirupu ještě i skvělou kandovanou pochoutku,“ doporučuje Sabina Kmecová z restaurace Nebespán v Kašperských Horách.
Potřebujete: 0,750 kg zázvoru, cca l,5 l vody, 2 větší citrony, 2 kg cukru
Postup: Zázvor oloupeme (můžete slupku také oškrabat lžičkou) a nakrájíme na tenké plátky do hrnce. Zalijeme vodou tak, aby byl zázvor ponořený, přidáme jeden na tenké plátky nakrájený citron a dáme asi na 20 minut vařit. Přidáme cca 750 g cukru, necháme rozpustit a povaříme dalších 20 minut. Pokud chceme vyrábět zároveň sirup, po uvaření můžeme (ale nemusíme) odstavit a nechat 24 hodin louhovat. Druhý den směs opět 20 minut povaříme. Do směsi vymačkáme šťávu z druhého citronu, zamícháme a přecedíme přes plátýnko do jiného hrnce.
Zázvorový sirup:
Přidáme 1 kg cukru (uvedené množství je přibližné) a dáme znovu vařit (raději mírně), dokud se část vody neodpaří a směs nezačne získávat konzistenci sirupu. Ještě horké plníme do skleněných lahví, uzavřeme a uchováme na chladnějším místě.
Kandovaný zázvor:
Z přecezeného zázvoru vybereme kousky citronu a necháme chvíli okapat (například v sítku). Na plech připravíme pečicí papír, rozložíme zázvor, zasypeme cca 200 g cukru, pečlivě promícháme a dáme péct do trouby na teplotu 160 stupňů po dobu cca 30 minut. Pravidelně po cca 10 minutách promícháváme (cukr se rozpustí) a kontrolujeme – zázvor by neměl začít hnědnout a měl by zůstat měkký. Jakmile se vzniklá tekutina začne odpařovat, vyndáme a necháme zcela vychladnout. Vychladlý zázvor můžeme ještě obalit v krupicovém cukru, aby se nelepil. Uchováváme nejlépe ve skleněné dóze s víčkem.


Tajný tip Nebespánu: Ze sirupu si můžete kdykoliv vyrobit výborný horký nápoj. Do většího hrnku nebo sklenice dáme cca 0,4 dcl sirupu (podle sladkosti), přidáme pár koleček čerstvého zázvoru, plátek citronu a zalijeme horkou vodou. Experimentujte! Do hrnku před zalitím přidejte plátek pomeranče, nakrájený ananas nebo vánoční koření,  například celou skořici, hřebíček nebo i badyán.
  16:00,  aktualizováno  25. března 2019 16:26