„Kdybychom byli méně konzumní, byli bychom spokojenější,“ říká fyzioterapeut Tomáš Rychnovský, který svým pacientům napravuje nejen páteř, svaly či klouby, ale pomáhá jim najít příčinu bolesti i v jejich vlastní mysli.

­Fyzioterapeut Tomáš Rychnovský se specializuje na léčbu a prevenci bolesti v pohybovém systému. Od roku 2001 provozuje v Praze soukromou fyzioterapeutickou praxi a ordinaci celostní medicíny pro dospělé i kojence.Rozhovor s ním si můžete přečíst v aktuálním čísle časopisu Žena a život, které je právě v prodeji, konkrétně v příloze Harmonie pro duši a tělo. Časopis i s přílohou a zdravým dárkem koupíte jen za 32 Kč a najdete v něm spoustu zajímavého čtení. Na tomto místě přinášíme malou ochutnávku z tohoto mimořádně zajímavého rozhovoru.Kdy jste začal vnímat, že i k fyzioterapii lze přistupovat celostně?


Od mládí jsem sportoval a už tenkrát jsem pociťoval přetížení, bolesti a nefunkčnosti v těle, ale nevěděl jsem, proč tomu tak je a jak se z toho dostat. Až na vysoké škole, když jsem se naučil, jak funguje tělo a spolu s ním i mysl, mi to všechno do sebe zapadlo. Třeba to, že když se spasmus (křeč) vrací nebo nejde snadno odstranit, může za to mysl. Dokážu vyšetřit a rozpoznat, jestli je sval nap­nutý z nějakého mechanického důvodu, nebo z přetrénování, ale dokážu rozpoznat i to, jestli tu bolest způsobuje spíš psychika.


  11:36,  aktualizováno  25. března 2019 18:23