Do Česka přichází jógový hit – nahá jóga. Ačkoliv se může zdát, že cvičit jógu bez oblečení je kontroverzní či dokonce nemravné, ve skutečnosti je nahá jóga především o uvolnění a svobodě, nikoliv nahotě.

Zbaví stresu a zlepší sex


Nahá jóga je oblíbená především v Americe, ale postupně dobývá celý svět a své nadšence už si našla i u nás v Česku.

„Jóga je úžasná nejen pro posílení fyzické, ale především psychické kondice. V případě nahé jógy pak mnozí klienti prožívají maximální pocit svobody a uvolnění,“ vysvětluje hlavní přínosy nahé jógy zakladatelka a instruktorka jógy Věra Vojtěchová z Domu Jógy v Praze.

„Podle zahraničních studií dokáže nahá jóga u některých lidí zmírňovat stres dokonce lépe než její oblečená verze, protože pomáhá rozvíjet pozitivní vztah k tělu, zlepšuje sexuální život a partnerský vztah,“ dodává Vojtěchová.

Lepší prožitky ze sexu přináší nahá jóga zejména ženám, které díky cvičení v Evině rouše lépe přijímají své tělo a jeho nedokonalosti. Získávají pocit svobody, který jim umožňuje prožívat intimitu podstatně intenzivněji než kdy předtím.


Cvičí se ve tmě


Nahá jóga je pro mnohé zahalená tajemstvím a zvláště muži si od cvičení jógy v místnosti plné nahých (ženských) těl slibují důmyslný erotický zážitek. Nenechte se však mýlit.

„Nahá jóga se ve své podstatě liší od klasické jógy pouze v absenci oblečení. Kromě toho člověk nemá příliš možností rozhlížet se kolem sebe. Během lekce by jste měli vnímat jenom své tělo a svůj dech. Na hodině nahé jógy je mimo jiné šero, pouze zapálené svíčky, které postupně zhasínáme, až je v místnosti naprostá tma,“ popisuje průběh hodiny nahé jógy instruktorka jógy Pavla Křečanová z Domu Jógy v Praze.

„Lidé přijdou na lekci většinou oblečení, až v jejím průběhu postupně odloží oděv a ti ostýchavější mohou počkat až na úplnou tmu. Před koncem lekce se pak zahalí do osušky, kterou na recepci dostane každý příchozí. Obávat se nemusí ani zimomřiví jogíni, protože místnost je příjemně vyhřátá,“ upřesňuje Vojtěchová.

Je velmi důležité, abyste se při cvičení jógy ponořili sami do sebe. Při nahé józe, která se cvičí ve tmě, je poměrně obtížné zvládnout jednotlivé pozice, není proto vhodná pro úplné jógové začátečníky. Můžete však být v klidu: na rozptylování či stud zde není prostor.

Je nahá jóga pouze pro odvážné?


Cvičení nahé jógy není žádnou novinkou. Mnoho z indických asketů a původních adeptů tradiční jógy cvičilo bez oblečení. Šaty často naše tělo svazují a zároveň jsou jakýmsi vyjádřením připoutanosti k vnějšímu světu, k módním trendům a ke společenským třídám.

Hodina nahé jógy obvykle probíhá v menší skupině, díky čemuž vznikne ta správná atmosféra. „Cvičení v menší skupině je příjemnější, člověk má pocit většího klidu a mnohem snáze se ponoří sám do sebe a příliš ho neruší okolní vlivy,“ říká Křečanová. Avšak platí, že je to cvičení spíše pro odvážnější typ lidí. „Je vcelku logické, že ten, kdo má problém svléknout se i doma, asi těžko půjde cvičit nahou jógu do kolektivu,“ potvrzuje Křečanová. Vojtěchová k tomu však dodává: „Nahá jóga je sice pro odvážné, ale věřte, že stojí za to překonat počáteční stud či obavy. Zážitek, který si z nahé jógy odnesete, je k nezaplacení. Co se týče věku, tak nahou jógu může cvičit kdokoliv. K nám chodí nejčastěji ženy mezi 20 a 60 lety.“

 

  15:00,  aktualizováno  26. března 2019 11:30