Napijete se ráda? A myslíte si, že i když si dáte sklenku každý večer, pořád to máte pod kontrolou? Abyste se nedivila. Podle následujících signálů poznáte, že nemáte k alkoholu zdravý vztah.

1. Při každém nákupu přemýšlíte, zda je doma dostatečná zásoba alkoholu, a průběžně ji doplňujete.
2. Často se celý den těšíte na to, až vaše dítě konečně usne a vy si budete moci dát skleničku.
3. Pokud máte někam jet autem a neměla byste kvůli tomu pít, raději cestu zrušíte nebo pojedete autobusem.
4. Máte pocit, že dítě/rozvod/manželství vás uvrhlo do izolace a všichni ostatní žijí zajímavější život než vy.
5. Máte tendenci zatajovat a lhát o množství alkoholu, které jste vypila.
6. I když se ve vašem okolí množí poznámky a narážky na vaše pití, ignorujete je a jste přesvědčená, že máte vše pod kontrolou a že můžete skončit, kdykoli budete chtít.

Jak problému předejít


1. I na mateřské dovolené si udržujte své koníčky a kontakty se svými bezdětnými přáteli.
2. Nebojte se požádat o pomoc a delegovat povinnosti mezi členy své rodiny. Nemusíte dělat všechno, a pokud například využijete služeb paní na hlídání nebo na úklid, nevypovídá to nic o vašich osobních a mateřských kvalitách či selháních.
3. Plánujte tak, abyste měla každý týden alespoň dvě hodiny času sama pro sebe a opravdu jste ho věnovala jen sama sobě (pokud vezme váš manžel děti na procházku, nevnímejte to jako signál, že byste se měla vrhnout na úklid).
4. Alespoň jednou měsíčně vyrazte se svým partnerem mimo domov tak, abyste strávili večer jen sami dva bez dětí. Bavte se o čemkoli, ale všechna „dětská“ témata by měla být absolutní tabu.
5. Rezignujte na dokonalou domácnost a přestaňte se srovnávat se supermatkami ve vašem okolí. Můžete vsadit své boty, že ani jejich život není tak růžový, jak se snaží navenek předstírat.

  17:00,  aktualizováno  25. března 2019 22:21