Sluneční paprsky a svěží vzduch lákají k pohybu. Než se pustíte do větších aktivit, naučte se jeden zásadní „cvik“, který opakujte tak často, jak si jen během dne vzpomenete: srovnejte záda, zpevněte střed těla, hlavu vzhůru a... úsměv! Skvělé, teď můžete vyrazit na kolo, brusle, koloběžku nebo se proběhnout.

Aby jízda byla radost


Základem spokojené cyklistiky je dobře seřízené kvalitní kolo. Nebo elektrokolo, které už není záležitostí pro lenochy!

http://gty.im/543198955

Odmítáte partnerovy výzvy ke spo­lečné projížďce, protože tušíte, že to skončí akorát hádkou, kdy on bude naštvaný, že nezdolal dostatečný počet kilometrů, a vy utrmácená a otrávená, s chutí hodit kolo do nejbližšího příkopu? Kdo z nás tuhle situaci nezažil! Přitom se jí dá snadno předejít. Určitě spolu můžete v pohodě jezdit, jen dohlédněte na to, abyste měla stejně dobré kolo jako on, ideálně lepší. Páry řeší situaci často i tak, že si partnerka pořídí elektrokolo. Ta jsou už dnes krásná, lehká a s dlouhým do­jezdem. Šlapat musíte, ale s lehkostí, na vrchol kopce nepřijedete uřícená, zpocená – a navíc až budete čekat na partnera, stihnete si užít krásné výhledy! A při jízdě z kopce mu můžete dopřát radost, že je rychlejší!

Dokonalá souhra svalů


Při jízdě na inlinech formujete boky a hýždě, posilujete záda a paže. A vyženete z hlavy všechny starosti.

http://gty.im/88174548

Jen málokterý sport vám vytvaruje zadek tak spo­lehlivě jako jízda na kolečkových bruslích. Zároveň si ho při něm ale můžete pěkně natlouct. Podceňovat ­bezpečnost se nevyplácí, úrazy bývají dost ošklivé. Základem je přilba (stačí cyklistická) a chrániče, které ­koupíte v sadě (na lokty, zápěstí a kolena; na zadek chránič zatím neexistuje). Pro začátek volte brusle s menšími kolečky (72?–?80?mm), jízda je na nich pomalejší a lépe zatáčejí. Pro běžné bruslení stačí kolečka o velikosti 84?–?90?mm, přičemž platí, že čím větší kolečka, tím rychlejší brusle. Životnost bruslí výrazně prodloužíte pravidelným čištěním a údržbou. ­Kolečka čas od času otáčejte a měňte jejich pořadí. Rachotící a sjetá kolečka vyměňte, není důvod kvůli tomu pořizovat hned celé nové brusle. A kam se vypravit? Náš tip: Češi si v posledních letech oblíbili hlavně Lužickou jezerní krajinu v sousedním Německu (www.luzicka-jezera.cz), kde můžete jízdu na bruslích spojit s nádherným koupáním.

Královna koloběžka


http://gty.im/1045841712

Vyzkoušejte aktivitu, při které se pobavíte i zhubnete. Byla by škoda dopřát tuhle radost jen dětem!

Jde o skvělou alternativu, pokud je pro vás: 1. běh moc nudný, 2. jízda na kole organizačně náročná, protože do města se na něm bojíte, ale naložit ho na střechu auta a odjet do přírody vám připadá zbytečně obtížné a časově náročné, 3. na kolečkových bruslích se bojíte, protože na nich neumíte zabrzdit a hlavně v okolí nemáte inline trasu s perfektním asfaltem. Jízda na koloběžce není nebezpečná, ale bez přilby rozhodně nevyrážejte, na stezkách se totiž budete míjet jak s pomalejšími chodci, tak podstatně rychlejšími cyklisty. Není ani náročná, při jízdě na rovině se jen naučte střídat nohy, abyste tělo jednostranně nepřetěžovala. Můžete po každém třetím až pátém odrazu přeskočit nebo jednoduše přešlápnout na stupátku.

Další tipy na sporty, kterým byste se nyní na jaře mohla s chutí a radsotí věnovat, anjdete v aktuálním vydání Ženy a život, které je právě v prodeji.